Bieszczadzkie kolory jesieni - takich miejsc nie znacie...

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 10:00
Niezwykłe, barwne doliny i ciągnące się po sam horyzont szczyty Połonin. Ale też wodospady, żubry i "Park Gwiezdnego Nieba". Potrzebujesz naładować akumulatory przed zimą? Ruszaj w góry.
Audio
  • Mirosław Kazimierczak, fotograf o bieszczadzkiej jesieni (Czwórka/4 do 4)
Panorama Bieszczad
Panorama BieszczadFoto: R. Kazimierczak

Aby poczuć prawdziwy klimat Bieszczad należy szerokim łukiem omijać pięciogwiazdkowe hotele. - Klasycznym schroniskiem jest Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej, tam widoki przed wschodem słońca są niezapomniane - rekomendował w audycji "4 do 4" Mirosław Kazimierczak, fotograf. Jeśli jednak spartańskie warunki panujące w Chatce nie przekonują  świeżo upieczonych wędrowców - brak np. ciepłej wody, konieczność spania w śpiworach na "glebie" - warto wybrać inne miejsce na noclegi.

- Niesamowity klimat jest też w schronisku pod Małą Rawką - polecał gość Czwórki. Tam zawsze spotkamy kogoś z gitarą, kto wieczorem przy kominku będzie śpiewał wędrowne piosenki, zjemy też pyszne naleśniki z jagodami. Kiedy już zajmiemy kawałek swojej podłogi albo zarezerwujemy łóżko, możemy wyruszać na szlak. Nim jednak pójdziemy w góry, warto zobaczyć, jak wyglądają jesienią bieszczadzkie doliny. - Wszystkie szlaki, które wiodą doliną są naprawdę niezwykle malownicze - mówił fotograf.

Koniecznie trzeba się też wybrać do ostoi żubrów w Mucznem, gdzie z tarasu widokowego możemy obserwować te niezwykłe zwierzęta. Innym szczególnym miejscem jest tzw. Park Gwiezdnego Nieba - Dla astro-fotografów jest ono wymarzone do robienia zdjęć - dodaje pasjonat tej sztuki.

Czytaj także: Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady!

No, ale oczywiście najpiękniejsze widoki, jeśli można je w ogóle wartościować, znajdują się najbliżej nieba. Obowiązkowo trzeba wspiąć się na Połoninę Caryńską i Wetlińską. A w Bieszczadach Wysokich - na Tarnicę. Jednak tam tylko na chwilę, ze względu na dużą liczbę turystów, którzy się na nią zapuszczają. - Polecałbym wyjść bardzo wcześnie na Tarnicę, a potem odbić przez Przełęcz Goprowską w kierunku Krzemienia, bądź Halicza i Rozypańcem zejść do Wołasetego - namawia Kazimierczak.

Niezwykle urokliwe są też bieszczadzkie wodospady i potoki. Gdzie ich szukać? Posłuchaj całej audycji "4 do 4" .

(pkur/kd)

Czytaj także

Najpiękniejsze rzeki w Polsce - popłyń tam!

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 18:07
Najpiękniejsze rzeki Polski – Brda, Czarna Hańcza, Drawa, Wda, Rospuda, Słupia, Radew, Rega i inne to doskonałe szlaki do uprawiania kajakarstwa. Czy przygodę z kajakiem najlepiej zacząć od spływu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bieszczady - azyl, w którym schronisz się przed cywilizacją

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 12:00
Kiedy nadchodzi maj, a po nim okres wakacyjny, miłośnicy gór, zieleni, słońca i wody, ruszają w Bieszczady. - Tam gospodarzem jest przyroda. A ludzie to tylko goście - mówi Tomasz Kubik, podróżnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warmia i Mazury - tam uciekamy od miejskiego zgiełku

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 12:00
Mimo, że co roku latem na Warmię i Mazury zjeżdżają tłumy urlopowiczów, ciągle można tam znaleźć miejsca, które nie są zatłoczone i zadeptane. Co więcej, stają się przyjemnymi enklawami spokoju, oferując pobyt wśród sympatycznych ludzi, którzy świetnie znają okolice i potrafią doradzić, gdzie i w jaki sposób najlepiej spędzić czas.
rozwiń zwiń