X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego dorośli seplenią, mówiąc do dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 10:00
"Amci amci" zamiast "jedzenie", "monio" zamiast "smoczek" albo "tejaz zlobimy pa pa" zamiast "pożegnamy się". Dorośli często, zamiast uczyć dzieci swojego języka, zaczynają mówić ich słowami.
Audio

Język dorosłych bywa tak infantylny, jak język dwulatka. – Ludzie mają tendencję, do zdrabniania słów, gdy mówią do małych dzieci. Dzieje się tak dlatego, że ich rodzice albo dziadkowie też kiedyś do nich tak mówili – twierdzi językowznawca Agata Hącia. – To niestety częsta przypadłość. Choć najczęściej takie zachowanie wynika z dobrych pobudek, bo chcemy się zbliżyć do dziecka, to jednak w ten sposób robimy mu krzywdę.

Dlaczego nie powinno się mówić do dzieci ich językiem? – To przede wszystkim opóźnia rozwój mowy dziecka – tłumaczy Hącia. – Drugi skutek jest psychologiczny. Jeśli dziecko słyszy, że mówi się do niego innym językiem niż do pozostałych członków rodziny, utwierdza się w przekonaniu, że jest inne i nie ma dostępu do świata dorosłych.

Ostatnio pojawiła się też moda, by do siebie wzajemnie mówić, używając półzmiękczenia. – Fachowo nazywamy to półpalatylizacją – tłumaczy Hącia. – A niefachowo to po prostu takie umizgliwe seplenienie. To maniera która dopada najczęściej młode kobiety.

Więcej na temat "umizgliwego seplenienia" a także przeróżnych rodzajów zdrobnień i innych przejawów infantylizmu u dorosłych, dowiesz się słuchając audycji "W cztery oczy" (kliknij w ikonkę dźwięku w ramce po prawej stronie artykułu).

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie chcę dłużej mówić chcem

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 07:26
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali system do terapii dzieci z problemami logopedycznymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oto szczęśliwe dzieci. Żadne z nich nie jest projektem

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 13:47
- Rodzicielstwo związane z zarządzanie projektem "dziecko" liczy sobie około 20 lat. Dziś można już powiedzieć, że bardzo duża liczba dodatkowych zajęć w dzieciństwie, nie gwarantuje sukcesu w dorosłym życiu - dr Aleksandra Piotrowska, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telewizor pilnuje dzieci. Spędzają przed nim po kilka godzin

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2011 08:25
Przeciętne polskie dziecko spędza przed telewizorem dwie i pół godziny dziennie, a w soboty ponad trzy - wynika z badań TNS OBOP.
rozwiń zwiń