Kabaczek to dorosła cukinia

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 13:54
Czym się różni kabaczek od cukinii? - to pytanie dręczące wielu, wielka zagadka kulinarna. Czwórkowym reporterom jednak niestraszne żadne pytania, na to również znaleźli odpowiedź.
Audio
  • Czym się różni kabaczek od cukinii ? - materiał Kamila Piechowskiego

Okazuje się, że kabaczek i cukinia to to samo warzywo, a różnią się od siebie jedynie stadium rozwoju.
- Cukinia to jest młoda cukinia, młode warzywo. Po osiągnięciu stadium, w którym nasiona są już gotowe do zasadzenia, cukinia przemienia się w kabaczka - wyjaśnia Rafał Grzelak, kucharz z restauracji Restro.  - Przyrządzając kabaczka obiera się go ze skóry, wyrzuca się gniazda nasienne bo są zbyt łykowate. Cukinię, można zjeść w całości.
Cukinia i kabaczek różnią się też smakiem. Młode warzywo jest bardziej delikatne. W jakiej postaci najlepiej smakuje to warzywo podpowiada nasz ekspert:

- Z cukinii polecam prostą sałatkę. Należy pokroić cukinie w plastry, dodać kolendrę, sok z limonki, trochę miodu, imbir i sezam. Można też z cukinii zrobić placki, a la placki ziemniaczane - jajko, mąka, sól, pieprz, trochę gałki muszkatołowej i czosnku. Kabaczek natomiast można pokroić w kostkę, podsmażyć delikatnie albo wrzucić od razu do bulionu, poczekać aż się zagotuje, dodać białe wino, oregano, czosnek, chili, masło - zmiksować i jest dobra zupa krem - mówi kucharz.
Cukinia to świetne zastępstwo dla ziemniaków, można z niej nawet zrobić babkę ziemniaczaną - posłuchaj audycji "W cztery oczy" i dowiedz się więcej o cukinii i kabaczku.

(pj)

Czytaj także

Zakupy prosto od rolnika

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 08:00
Coraz więcej mieszkańców miast zrzesza się w grupy, które z pominięciem pośredników zapewniają sobie stały dostęp do świeżych warzyw i owoców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmieciowe jedzenie na cenzurowanym!

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 09:00
Coraz więcej krajów na świecie decyduje się, w ramach walki z otyłością, na opodatkowywanie niezdrowego jedzenia. Czy takie działania przynoszą skutek?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Azerbejdżan: kraina kontrastów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 20:55
Azerbejdżan położony jest na tyle daleko od Polski, że rzadko wybieramy go na wakacyjny cel. Tymczasem to piękny i bardzo zróżnicowany zakątek świata. Czy wiedzieliście na przykład, że Baku to polskie miasto?...
rozwiń zwiń