Oszczędzanie byłoby prostsze, gdyby nie…

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 18:00
Jest kryzys, więc trzeba oszczędzać. W teorii robią to wszyscy, ale w praktyce bywa z tym różnie. Jak gromadzić pieniądze skutecznie, nie narażając się przy tym, na obniżenie standardu życia?
Audio
  • Rozmowa z Veroniką Joy, dziennikarką ekonomiczną
  • Jak oszczędzać łatwo i skutecznie - materiał Błażeja Prośniewskiego

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Oszczędzania.  Znacznie prościej byłoby gromadzić pieniądze, gdyby ceny towarów w sklepach były niższe. Banał? Nie do końca, bo jak się okazuje koszt wytworzenia danego produktu jest dużo mniejszy, niż jego cena w sklepie. Zdaniem ekspertów aż 1/3 kwoty, którą płacą klienci, to pieniądze, które wcześniej wydano na… reklamę.

– Do tego dochodzi koszt transportu, ktoś musi to wszystko jeszcze ładnie opakować, ktoś inny - zrobić promocję – wymienia Tomasz Jaroszek z serwisu bankier.pl. – Tym sposobem z jednego dolara za produkt robi się dziesięć. W Polsce klient musi jeszcze zapłacić podatek VAT, który też jest wliczony w cenę.

Podobnie jest z benzyną, na której najłatwiej przyoszczędzić zmotoryzowanym. – Jeśli cena benzyny wynosi 5 zł, to 2,5 zł to podatek dla państwa – mówi Jaroszek. – Sama cena wydobycia ropy w tym przypadku wynosiłaby około 2 złotych.

Mimo wszystko oszczędzanie jest możliwe. Warto zacząć choćby od porównywania cen w sklepach. – Prawie na pewno można znaleźć odpowiednik danego produktu w niższej cenie – mówi Jaroszek.

Jak oszczędzać pieniądze najbardziej efektywnie i na co zbierają pieniądze słuchacze Czwórki? Dowiesz się, słuchając słuchając nagrań audycji "W cztery oczy".

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Etyka w biznesie: kapitalizm, korporacje, wyścig szczurów?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 08:20
– Biznes, działający na dłuższą metę musi być etyczny – twierdzi Marek Sejp, dyrektor generalny Auchan. – W przeciwnym razie klienci nie będą chcieli z niego korzystać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Te pieniądze czekają na każdego!

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 21:00
By sięgnąć po pieniądze z Unii Europejskiej wystarczy mieć dobry pomysł i złożyć odpowiedni wniosek. W "Śniadaniu europejskim" doradzaliśmy jak skorzystać z tej pomocy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zarobić, żeby się nie narobić?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 08:00
O tym rozmawialiśmy w audycji "Na cztery ręce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studencie, każą ci płacić? Sprawdź, czy mają do tego prawo!

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 16:00
Na wielu wydziałach wciąż trwa tzw. "kampania wrześniowa", czyli poprawkowa sesja egzaminacyjna. Warto wiedzieć, do kogo zgłosić się, gdy zauważamy, że płacić musimy za coś, za co nie powinniśmy. – To walka w słusznej sprawie, czyli o respektowanie praw studentów – mówi Bartosz Loba, rzecznik Ministerstwa nauki i Szkolnictwa Wyższego
rozwiń zwiń