Polskie Radio
Section05
cena benzyny

Ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego?

Ceny paliw osiągają rekordowe wyniki. Czy to okazja na upowszechnienie samochodów elektrycznych? Sprawdźmy, ile kosztuje naładowanie takiego pojazdu!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 samochody elektryczne pojazdy elektryczne elektromobilność koszty cena benzyny cena

Eksperci: wrzesień i styczeń pokażą wzrost inflacji, jej szczyt wciąż przed nami

Inflacja jeszcze nie osiągnęła szczytu. Nie pomaga to, że żywność praktycznie nie tanieje, choć tak zawsze w miesiącach letnich, bardzo trudny będzie wrzesień i  styczeń, gdy wzrosną ceny energii, a przedsiębiorcy będą wliczać te podwyżki w ceny towarów i usług - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza":  Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ropa naftowa recesja pracodawcy cena benzyny ceny żywności

ANALIZA Co ma wpływ na ceny paliw przy dystrybutorach? Wyjaśniamy

Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen spadła w lipcu do 18,5 dol. na baryłce z 34,4 dol. w czerwcu, czyli o ok. 47 proc. Spadek marż to efekt prognozowanego pogorszenia warunków dla branży rafineryjnej - ocenia PKN Orlen. Ale ceny przy dystrybutorach wynikają także z kursu złotego do dolara, notowań ropy naftowej na globalnych rynkach, podaży tego surowca, mocy przerobowych rafinerii oraz obaw przed dalszą eskalacją wojny na Ukrainie. To dlatego ceny paliw nie wróciły do tych sprzed wybuchu wojny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen ropa naftowa dolary import energetyka cena benzyny POLSKA

Stabilizacja na rynku samochodów używanych oraz rosnąca popularność LPG? Analiza sytuacji branży moto po II kwartale 2022 roku

Sytuacja na rynku samochodów używanych wydaje się stabilizować, aczkolwiek wciąż daleko jej do powrotu na odpowiednie tory. W II kwartale 2022 r. ofert pojazdów z drugiej ręki było o 3 proc. więcej niż w I kwartale – wynika z danych autobaza.pl. W porównaniu do analogicznego okresu w przedpandemicznym 2019 r. to aż o 20 proc. mniejszy wolumen. Co ciekawe, od kwietnia do czerwca zaobserwować można spadek liczby ofert aut z napędem na gaz – czy to efekt rekordowych cen benzyny? Czy wartość używanych pojazdów dalej rośnie?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa paliwa POLSKA benzyna motoryzacja PKN Orlen kierowca kierowcy samochody cena benzyny

Ceny paliw w Polsce. PKN Orlen wyjaśnia różnicę między stacjami własnymi a franczyzowymi

Wysokie ceny paliw budzą sprzeciw obywateli, są też wykorzystywane do walki politycznej. Politycy opozycji jednak nie zawsze wykazują się zrozumieniem tematu. Poseł PO Michał Krawczyk próbował uderzyć w PKN Orlen, porównując ceny benzyny na dwóch stacjach w Lublinie. Sprawę wyjaśniło biuro prasowe koncenru.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA polityka Orlen PKN Orlen ceny paliw cena benzyny ropa naftowa

Czy protesty na stacjach to dobry pomysł? Wyjaśniamy, co tak naprawdę ma wpływ na ceny paliw

W niedzielę 5 czerwca doszło do protestu kierowców na stacji benzynowej Orlen w Bielsku-Białej. Kierowcy w jednym momencie rozstawili na jezdni trójkąty ostrzegawcze, otworzyli maski i zaczęli "naprawiać" swoje samochody. Stacja została zablokowana. Po interwencji policji, wezwanej przez właściciela stacji, samochody "nagle się naprawiły", a kierowcy odjechali. Czy jednak protest miał uzasadnienie?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA protest GOSPODARKA ropa naftowa ceny paliw cena benzyny Orlen

Paliwo będzie tańsze o 30 groszy. Sasin: tarcza antyinflacyjna to realne ulgi, konkretne pieniądze

- Akcyza na benzynę i olej napędowy zostanie obniżona do minimum unijnego, paliwa te do końca maja będą zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej; dzięki tym działaniom cena benzyny powinna spaść ok. 20-30 gr na litrze - mówi w rozmowie z "Super Expressem" wicepremier Jacek Sasin.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja rząd Ministerstwo Aktywów Państwowych Jacek Sasin tarcza cena benzyny

W. Brytania: Cena benzyny bezołowiowej na najwyższym poziomie w historii

Średnia cena benzyny bezołowiowej w Wielkiej Brytanii wyniosła 142,94 pensa (ok. 7,75 zł). To najwyższy poziom w historii - podała firma RAC świadcząca pomoc drogową i inne usługi dla kierowców.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ropa naftowa paliwa benzyna cena benzyny cena Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców samochody samochód kierowca kierowcy paliwa alternatywne Wielka Brytania finanse pieniądze

Analitycy: na Wszystkich Świętych ponowny wzrost cen paliw

– O ile nie wydarzy się nic, co w gwałtowny sposób wpłynie na ceny ropy, to w przyszłym tygodniu ceny benzyn powinny utrzymywać się poniżej poziomu 6 zł za litr - oceniają analitycy paliwowi. Zwracają jednak uwagę, że na przełomie miesięcy ceny mogą przekroczyć ten próg.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA benzyna paliwa ropa naftowa cena benzyny POLSKA ceny paliw ceny pieniądze oszczędności finanse społeczeństwo Radio kierowców Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców

Kiedy samochody elektryczne zawładną polskimi drogami?

Niektórzy przecierają oczy ze zdumienia, spoglądając na ceny za litr paliwa, które przed rokiem kosztowało 4 i pół złotego, a teraz już ponad 6 zł. Dlatego już teraz sprawdzamy, jak w poszczególnych miastach idzie rozwijanie sieci samochodów elektrycznych, które są pewną alternatywą. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Łukasz Sobolewski samochody elektryczne samochody motoryzacja Michał Fedusio paliwa cena benzyny paliwa alternatywne stacja ładowania elektromobilność