X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pekin to miasto ogromnych przemian

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 17:00
Gdy Monika Karpińska-Krystek po raz pierwszy przyjechała do Pekinu, był przełom lat 70. i 80. W sumie spędziła w tym mieście 15 lat, ale dziś, gdy się tam pojawia przyznaje, że zupełnie nie poznaje tamtejszych ulic. Rowerzystów zastąpiły samochodowe korki, a część zabytków wyburzono przed olimpiadą sportową.
Audio
  • Monika Karpińska-Krystek o kulturze, tradycji i zabytkach Pekinu (Czwórka/4 do 4)
Jeden z dworców kolejowych w Pekinie
Jeden z dworców kolejowych w PekinieFoto: Fot. Mike Stenhouse/Wikimedia Commons

Pałac
Pałac Letni w Pekinie/fot. Glow Images/East News

Jak przyznaje Karpińska-Krystek, nowoczesność nie pasuje do Pekinu. - Miasta wysoko rozwinięte gospodarczo, np. Szanghaj, znajdują się raczej na południu Chin. Północ zawsze była bardziej historyczna, pełna zabytków - mówi gość "4 do 4" . - Poza tym Pekin był siedzibą 24 cesarzy ostatnich dwóch dynastii. Być może dlatego w tym mieście zachowało się najwięcej zabytków w jednym miejscu.

Poznaj z nami najpiękniejsze miejsca na świecie <<<

I choć Pekin ma ponad 16 tys. km2 powierzchni, przed olimpiadą, która się tam odbyła w 2008 roku, wiele gmachów wyburzono, by zyskać dodatkowe miejsca i móc wybudować obiekty sportowe. - Perły chińskiej kultury jednak pozostały - mówi gość Czwórki. - Wciąż mamy więc m.in. Zakazane Miasto, Świątynię Nieba, Muzeum Konfucjusza, Akademię Cesarską i Pałac Letni. Turyści mogą także zwiedzać sześć otwartych dla nich i odpowiednio odrestaurowanych części Muru Chińskiego. Dostępne są także przepiękne parki.

Wielki
Wielki Mur Chiński/fot. Glow Images/East News

W ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci, jak opowiada Karpińska-Krystek, z ulic Pekinu właściwie całkowicie zniknęły rowery. - Ich miejsce zajęły samochody - mówi ekspertka. - Korki, korki, korki - to dzisiejszy Pekin. Oczywiście władze miasta starają się powiększać obszar ruchu samochodowego, budując obwodnice, których dziś jest siedem. Mieszkańcy tego miasta mają także do dyspozycji 15 linii metra, z czego dwie ostatnie wybudowano już po 2008 roku.

(kd/pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chiński sposób na oczyszczenie ciała ze złych duchów

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 12:00
- Nie zdziwmy się, gdy w chińskiej restauracji ktoś przy stoliku obok splunie, odbije mu się. To, co nas krępuje, dla Chińczyków jest naturalne - mówi Michał Wąsowski z Polskiego Stowarzyszenia Wushu Tradycyjnego i Kultury Chińskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karnawał dookoła świata: Chiny, Wietnam i Wenecja

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 13:00
U nas karnawał trwa. Tymczasem są miejsca na świecie, gdzie jeszcze nie powitano Nowego Roku. W cyklu "Festiwale Świata" zabieramy Was do Wietnamu i Chin oraz na bal maskowy do Wenecji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Środkowoeuropejska perła secesji - Subotica

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 17:30
- To miasto jest miejscem wielonarodowościowym, wielokulturowym, środkowoeuropejskim w najlepszym tego słowa znaczeniu - mówi Bartosz Kaftan. - W całym mieście znajdziemy tabliczki z nazwami ulic w 3 językach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pekin - tradycja i nowoczesność

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 17:45
Podobno w Chinach możliwe jest wszystko! Nocny Bazar w Pekinie też – Amanda Siwek, studentka zafascynowana Chinami opowie nam o tym miejscu.
rozwiń zwiń