Ubrania opowiadają historię rodziny

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 16:20
Bohaterka reportażu Czwórki Zuza Żubka – Chmielewska jest historykiem mody. - Grzebiąc w ubraniach moich przodków, poznaję równocześnie ich historię i losy - opowiada.
Audio
  • Reportaż Beaty Kwiatkowskiej o Zuzie Żubce-Chmielewskiej (Czwórka/4 do 4)
Ubrania opowiadają historię rodziny
Foto: Flickr, fooosco, lic. CC

Żubka – Chmielewska decyzję o swojej zawodowej drodze podjęła, kiedy miała kilkanaście lat i zobaczyła film "Przeminęło z wiatrem". Suknia bohaterki filmu Scarlett O’Hary, uszyta z zielonych zasłon, spodobała się jej tak bardzo, że postanowiła zawodowo badać historię stroju. Wielką modową pasję rozwijała w rodzinnym domu, bo jej mama zbierała stare suknie i rekwizyty związane z kobietami z jej rodziny.

Dziś kolekcja Zuzy i jej mamy zajmuje sporo miejsca w rodzinnym mieszkaniu, a przedmioty należące do babek, ciotek i prababek wprowadzają każdego gościa w niezwykłą atmosferę XIX i XX wieku.
- Skończyłam historię i jestem kostiumologiem, czyli historykiem ubioru. W pewnym momencie zaczęłam wracać do korzeni, grzebać w starych zdjęciach, interesować się historią mojej rodziny i nagle odkryłam, jak można jedno z drugim połączyć - z jednej strony modę, a z drugiej, czego można się dowiedzieć o swojej rodzinie - opowiada bohaterka reportażu.
Reportaż z "4 do 4" w całości dołączony jest do tekstu w formie audio.
(ac)

Czytaj także

Dandys z second handu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 11:00
Lubi modę, ale nie lubi wydawać na ciuchy dużych pieniędzy. Prowadzi modowego bloga i radzi innym co robić, żeby dobrze wyglądać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotoplastikon - miejsce z duszą

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 16:44
W zbiorach warszawskiego fotoplastikonu znajduje się ponad 5000 zdjęć, od tych upamiętniających otwarcie Kanału Sueskiego, aż poprzez Warszawę na przełomie wieków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sentymentalny spacer z dźwiękiem

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 17:30
Fonograf, gramofon, telewizor, magnetofon czy walkman, kiedyś były najnowocześniejszymi zdobyczami techniki, dziś to eksponaty z muzeum w Niepołomicach. Warto wybrać się tam w fonograficzną podróż.
rozwiń zwiń