Antybiotyki - brać czy nie brać?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 12:56
Antybiotyki stały się ofiarą własnego sukcesu. Są powszechnie używane i nadużywane. O tym, czy i dlaczego warto ograniczać ich spożycie porozmawiamy w Czwórce w poniedziałkowe popołudnie.
Antybiotyki - brać czy nie brać?
Foto: Glow Images/East News

Często zapominamy, że antybiotyki niedziałają na wirusy. Połykamy je na potęgę, nawet podczas zwykłych przeziębień.

Każdego roku ok.25 tysięcy Europejczyków umiera z powodu infekcji, którą wywołały odporne bakterie. Przepisywanie antybiotyków przez lekarzy stało się już tak nagminne, że coraz więcej dzieci rodzi się już z antybiotykoodpornością. Naukowcy alarmują - przez berefleksyjne zażywanie tych środków możemy wrócić do czasów sprzed penicyliny.

Właśnie ukazał się unijny raport o tych zagrożeniach. Na dyskusję o tym, jaka przyszłość czeka nas bez antybiotyków i czy należy ograniczyć spożycie tych środków zapraszamy w poniedziałek, 2 grudnia, do audycji "4 do 4". Startjemy już po godz. 13.00!

Czytaj także

Akupunktura - igły wcale nie są takie straszne

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 12:00
Pierwsze skojarzenie ze słowem "akupunktura" to oczywiście igły. I choć może się wydawać, że to bardzo bolesna metoda leczenia – wcale tak nie jest. Prawidłowe posługiwanie się tymi igłami wcale nie przysparza bowiem cierpień pacjentowi, a za to może zdziałać cuda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nastolatki klientkami klinik chirurgii plastycznej?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 18:37
Młode dziewczyny najczęściej chcą zmienić kształt nosa, czy powiększyć sobie piersi. Podobno nie zastanowiają się nad tym, że na przykład piersi zmienią swój rozmiar w późniejszym czasie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

David Bond: jestem specjalistą od marketingu Matki Natury

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 08:00
Nazywa się Bond, ale nie broni imienia Jej Królewskiej Mości tylko troszczy się o dzieciaki. Z myślą o nich stworzył projekt Wild Thing i próbuje wyrwać dzieci ze szponów nowych technologii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coraz młodsze osoby cierpią na choroby serca

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 12:51
Osoby przed 40 rokiem życia stanowią około 5 procent wszystkich pacjentów z zawałem serca. Tylko na Oddziale Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w tym roku udzielono pomocy 25 młodych pacjentom z ostrym zespołem wieńcowym.
rozwiń zwiń