Marihuana legalna w coraz większej liczbie krajów

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 18:30
Ukazał się międzynarodowy raport, poświęcony zmianom w polityce narkotykowej na świecie na przestrzeni ostatnich 10 lat. Ukazuje on m.in. postępującą liberalizację prawa w stosunku do posiadaczy niewielkiej ilości marihuany.
Audio
  • Jakie mity na temat narkotyków pokutują w społeczeństwie? (Czwórka/4 do 4)
  • Jak zmieniała się na przestrzeni lat międzynarodowa polityka w temacie narkotyków? W którą stronę powinno zmierzać polskie prawo? (Czwórka/4 do 4)
Magdalena Dąbkowska
Magdalena DąbkowskaFoto: Wojciech Kusiński / PR

- Największym atutem tego opracowania jest merytoryczne, wszechstronne podejście do zagadnienia. Stanowi on świetny punkt wyjścia do rzetelnych dykusji na temat narkotyków, a tych rozmów jest wciąż za mało. W dodaktu często opierają się one o mity, nie podejmując przy tym istotnych wątków w sposób rzeczowy - mówi w Czwórce Magdalena Dąbkowska, reprezentująca Międzynarodowy Program Polityki Narkotykowej.
Gość "4 do 4" podreśla, że dzięki publikacji możemy się dowiedzieć, w których miejscach na świecie podejmowane są działania mające na celu depenelizację posiadania narkotyków. - W Polsce często wydaje nam się, że takie bardziej liberalne, tolerancyjne postępowanie to rzadkość i coś zupełnie nowego, a to nie jest prawdą. W dodatku utożsamiamy to z Holandią, co stanowi kolejne kłamstwo. Owszem, można tam legalnie i bezkarnie zapalić skręta w coffie shopie, ale nie jest to coś umocowanego prawnie - informuje Dąbkowska. Jedynym państwem, które w pełni zalegalizowało narkotyki, konkretnie marihuanę, jest Urugwaj. Tam możemy ją legalnie kupić, uprawiać, sprzedawać.
PRZECZYTAJ TEŻ: Legalizacja marihuany - rewolucja, ewolucja, czy kapitulacja?

Ostatnio w Kalifornii, gdzie można nabywać legalnie marihuanę, doszło do zgonów po spożyciu ciasteczek z domieszką narkotyków. Natychmiast doprowadziło to do dyskusji na temat ewentualnych obostrzeń w sprzedaży. - Zapomina się, że marihuana sama w sobie nie zabija. Groźne jest używanie jej w nadmiernej ilości, bo jest to w końcu używka. Ale jesli zjemy ogromne ilości mąki, to również może mieć zły wpływ na nasze zdrowie - zaznacza rozmówczyni Krzysztofa Grzybowskiego.
Zapraszamy do wysłuchania w całości rozmowy z Magdaleną Dąbkowską nt. możliwych zmian w prawie i ustawodawstwie, zmierzających do częściowego przyzwolenia na używanie miękkich narkotyków na własny użytek.
(ac/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka narkotyki prawo

Czytaj także

Węch pszczół lepszy od psa. Będą tropić narkotyki?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 06:40
Pszczoły prawdopodobnie potrafią wykryć nawet śladowe ilości narkotyków czy materiałów wybuchowych. Czy po specjalnym szkoleniu będą mogły zasilić policyjne szeregi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narkotykom można powiedzieć stop. Warto!

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 11:50
Trwa druga edycja akcji społecznej "Miasto wciąga". - Ogromny jest przekrój osób, które zażywają narkotyki i mają z tego powodu różne problemy. Wyciągamy do nich rękę - mówi jedna z inicjatorek akcji, Maja Ruszpel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel noblistów i polityków: czas zakończyć wojnę z narkotykami

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 07:42
Światowe wysiłki mające na celu udaremnienie handlu narkotykami zakończyły się fiaskiem i nadszedł czas na radykalną zmianę myślenia - twierdzą.
rozwiń zwiń