Młodzi Polacy nie dbają o pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 08:00
Pieniądze odgrywają bardzo ważną rolę w życiu nastoletnich Polaków. Dlatego wyniki badań Instytutu Filozofii i socjologii PAN oraz Instytutu Badań Edukacyjnych mogą zaskakiwać. Okazuje się bowiem, że młodzież w naszym kraju niewiele wie nie tylko o systematycznym, długofalowym oszczędzaniu, ale także o racjonalnym planowaniu najbliższych wydatków. Zaledwie 15 proc. młodych ludzi ma konto w banku.
Audio
  • Jak nauczyć młodych Polaków dbania o stan konta? - rozmowa z Danutą Raczko i Krzysztofem Kaczmarem (Czwórka/4 do 4)
  • Wyniki badań Instytutu Filozofii i socjologii PAN oraz Instytutu Badań Edukacyjnych. Jak młodzi Polacy wypadają na tle kolegów z pozostałych krajów UE? (Czwórka/4 do 4)
Młodzi Polacy nie potrafią oszczędzać?
Młodzi Polacy nie potrafią oszczędzać?Foto: Glow Images/East News

- Poruszanie się w świecie pieniądza jest coraz ważniejsze - podkreślają eksperci z  Instytutu Badań Edukacyjnych Uniwersytetu Warszawskiego Krzysztof Spalik i Michał Fedorowicz. - Dlatego ważne jest, by przedmioty szkolne uwzględniały zmieniające się konteksty. To bardziej skuteczna metoda rozwijania tego typu umiejętności niż generowanie nowego przedmiotu.  Może więc warto, by zamiast uczyć ekonomii na matematyce, tłumaczyć jej tajniki, omawiając posunięcia Wokulskiego.

Jak jednak przyznaje Danuta Raczko, wiceprezes zarządu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, najlepszą formą nauki jest praktyka, a nie teoretyzowanie. - Jeśli więc chcemy kształtować postawy, musimy po prostu wdrażać je w życie - przekonuje ekspertka. - Warto także zaczynać edukację ekonomiczną od dzieci jak najmłodszych. Nie czekać, aż nasza pociecha skończy 17. rok życia. W ten sposób będziemy kształtować nie tylko wiedzę, ale i właściwe postawy.

Krzysztof
Krzysztof Kaczmar i Danuta Raczko wraz z Krzysztofem Grzybowskim/fot. Jacek Konecki

Pierwsze pieniądze młodzi ludzie zarabiają z reguły dopiero po 20. roku życia, gdy zaczynają poważną pracę. Wtedy okazuje się, że nie tylko funduszy jest za mało, ale także "znikają nie wiadomo gdzie i nie wiadomo jak".

Zapraszamy do wysłuchania nagrań z audycji "4 do 4".

(kd/tj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka finanse pieniądze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chcesz założyć własną firmę? Musisz mieć pasję i entuzjazm

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 08:00
Często słyszymy: nie masz pracy, załóż własny biznes. Niby nic prostszego, okazuje się jednak, że ci, którzy zastosowali się do tej rady, nierzadko na tym tracą. Firma upada, a młodzi biznesmeni zostają z niczym. - Trzeba mieć cele, a gdy coś nie wychodzi, zagryzać zęby i próbować dalej - mówi przedsiębiorca Tomasz Wiśniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska klasowa. Czy istnieje podział na "równych" i "równiejszych"?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 08:00
Czy istnieje w Polsce podział na klasy społeczne? I co determinuje przynależność do określonej grupy? - Podstawowym kryterium, dzięki któremu sami siebie przyporządkowujemy do poszczególnych klas społecznych, najczęściej są pieniądze - mówi prof. Juliusz Gardacki z SGH.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy chcemy mieć w Polsce walutę euro?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 15:54
Kraje, które ostatnio przyjęły euro - Estonia i Łotwa ,mają już za sobą kilka miesięcy życia z europejską walutą. Czy im się to opłacało?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finansowy portret młodych Polaków. Żyją nieodpowiedzialnie?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 08:00
Choć niektórzy nie muszą martwić się o każdy zarobiony grosz i oszczędzać, by przetrwać "do pierwszego", niestety większość młodych Polaków ledwie wiąże koniec z końcem. Z badań wynika jednak, że nie zależy to od wysokości ich zarobków. Potrafią bowiem wydać wszystko, niezależnie od tego, ile zarobią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmieniasz pracę? Dowiedz się, na co musisz uważać

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 12:00
Nie możesz znaleźć pracy, albo czujesz, że w dotychczasowym miejscu zatrudnienia zupełnie się już wypaliłeś i marzysz o tym, by zacząć robić w życiu coś zupełnie innego? Czas zmienić branżę. Tylko jak to zrobić, by nie stracić czasu ani pieniędzy?
rozwiń zwiń