Chwilowe pożyczki zobowiązuja nas na lata

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 18:00
Cały rok marzymy o wyjeździe podczas wakacji, ale portfel świeci pustkami. Rodzina taką sumą nas nie wspomoże, a tymbardziej znajomi. Jednym ze sposobów na zdobycie szybkiej gotówki są małe pożyczki w banku - tak zwane "chwilówki".
Audio
  • Czy pożyczka na wakacje się opłaca? (Czwórka/4 do 4)
Chwilowe pożyczki zobowiązuja nas na lata
Foto: Glow Images/East News

- To są produkty, które są dla ludzi, natomiast trzeba rozsądnie z nich korzystać, bo są one bardzo drogie. Rzadko jest to koszt nominalny oprocentowania. Zazwyczaj w grę wchodzą kosztowne prowizje za udzielanie pożyczki lub przedłużenie terminu spłaty - mówi Izabela Dąbrowska, dyrektor działu prawnego Federacji Konsumentów.

Specyfika pożyczki tego typu jest taka, że jest udzielana bardzo szybko. Trzeba się dobrze zapoznać z umową, a nie powierzchownie rzucić na nią okiem. Należy być czujnym i nieufnym. Eksperci w tej dziedzinie polecają, aby wcześniej zaplanować wydatki. Lepiej jest zaoszczędzić odpowiednią sumę pieniędzy, niż zadłużać się w banku na długi, nawet kilkuletni, okres.

Czytaj także: Młodzi Polacy nie dbają o pieniądze?<<<

Halina Kochalska z Open Finance, specjalistka od finansów osobistych i kredytów, twierdzi, że jeśli bank widzi na koncie klienta regularne przypływy gotówki, to jest bardziej skłonny do otworzenia linii kredytowej bądź udzielenia pożyczki. Nie warto się przyznawać do chęci zapożyczenia się w celach wakacyjnego wyjazdu, ale w celach wyższych, na przykład "na remont mieszkania". Dla banku oznacza to większą gwarancję, że pieniądze zostaną zwrócone. Jednakże może się okazać, że kłamstwo ma krótkie nogi, bo bank ma prawo zażądać dowodów renowacji w postaci rachunków, czy zdjęć.

Decydując się na umowę z bankiem, warto pamiętać o oprocentowaniu nominalnym, którym jesteśmy kuszeni. Trzeba uważnie przyjrzeć się prowizji i wszelkiego rodzaju ubezpieczeniom, które potrafią bardzo zawyżyć koszt kredytu. Powinniśmy zażądać od banku podania nam całkowitej kwoty, którą będziemy musieli spłacić.

Więcej dowiesz się słuchając całej rozmowy w audycji "4 do 4".

bc/kd

Czytaj także

Kredyt "bombkowy" to bomba z opóźnionym zapłonem

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2012 15:55
Za to, co napisane małym drukiem płacimy bardzo wysokie odsetki. Powód? Rzadko czytamy umowy kredytowe, a w przedświątecznej gorączce nie robimy tego prawie wcale.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie daj się zaskoczyć bankowi!

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 13:00
Nie jest to dobry czas na szukanie lepszego konta dla naszych pieniędzy. W najbliższym czasie musimy się liczyć z wieloma podwyżkami i zmanami w regulamianach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

176 tysięcy - tyle kosztuje wychowanie dziecka

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 11:00
Polityka prorodzinna w naszym kraju nie jest najlepsza, dzieci to spore wyzwanie finansowe. Do tego dochodzi presja społeczna i mody w wychowywaniu dzieci. To tylko niektóre z powodów, dla których odsuwamy decyzję o powiększeniu rodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak umiejętnie wydawać pieniądze za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 18:07
Wizyta w kantorze, korzystanie z kart czy bankomatów - w jaki sposób płacić podczas zagranicznych wojaży, by stracić jak najmniej pieniędzy?
rozwiń zwiń