Podróż po Armenii - tajemnicze monastyry i największe jezioro Kaukazu

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 17:30
Armenia to miejsce wciąż przez Polaków niedoceniane. Tymczasem warto się tam wybrać nie tylko ze względu na przepiękną przyrodę, ale także ciekawą, tradycyjną kuchnię i regionalne przysmaki.
Audio
  • O tym, co warto zobaczyć, będąc w Armenii, opowiadają podróżnicy Natalia Sitarska i Łukasz Smoliński (Czwórka/4 do 4)
Monastyr, Geghard
Monastyr, GeghardFoto: wikimedia.commons/fot.Rita Willaert

Jak przekonują Natalia Sitarska i Łukasz Smoliński, autorzy bloga podróżniczo-kulinarnego Tasteaway.pl, to, że w okresie wakacyjnym w Armenii niewielu jest polskich turystów, niebawem może się zmienić. - Ta podróż wcale nie musi być droga, zwłaszcza, jeśli potraktujemy Gruzję, do której dolecieć możemy dzięki tanim liniom lotniczym, jako punkt przesiadkowy - mówi Sitarska. A Armenię - jak dodają goście Czwórki - warto odwiedzić. - Kaukaz pełen jest przepięknych krajobrazów, miejsc dziewiczych, nieodkrytych przez turystów.

Zwiedzanie tego kraju warto zacząć od stolicy, czyli miasta Erewań. - To dobry punkt wypadowy do pozostałych miejsc. Infrastruktura hotelowo-restauracyjna jest tam dobrze rozwinięta, a centrum jest zamożne i - pod względem stylu życia - przypomina miejscowości z południowej Europy, tętni życiem - mówi Sitarska. - Na miejscu warto wypożyczyć samochód, bo choć stan dróg pozostawia tam wiele do życzenia, można się przyzwyczaić.

Odwiedź z nami najciekawsze miejsca na świecie <<<

Jezioro
Jezioro Sewan/wikimedia/fot.Herertiq

Jak przyznają goście Czwórki, jednym z najciekawszych zabytków, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w Armenii są monastyry, znajdujące się na północy kraju i pochodzące z X-XI w.

- Mają swój klimat, są bardzo tajemnicze. Ponieważ nie ma tam wielu turystów, najczęściej są także po prostu puste, co jeszcze potęguje wrażenie - mówi Sitarska. Ci, którzy, zamiast zwiedzać zabytki, wolą udać się na łono natury, mogą pojechać nad położone ponad 2000 m n.p.m. jezioro  Sewan. - To jeden z największych zbiorników wodnych na Kaukazie - mówi Smoliński. - Woda w nim jest ultraczysta, o czym świadczy duża liczba raków.

Czytaj także: Chaczkary, monastyry i ararat. Podróż do Armenii <<<

Raki to zresztą przysmak mieszkańców Armenii. Je się je nawet w formie przystawek do alkoholu. - Kuchnia armeńska czerpie z gruzińskiej, dzięki czemu częste są tam potrawy oparte na bakłażanach. Z drugiej strony w tamtejszym tradycyjnym menu odczuwalne są mocne wpływy tureckie - mówi Smoliński.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z Natalią Sitarską i Łukaszem Smolińskim z audycji "4 do 4".

(kd, pg)

Czytaj także

Etiopia - kraj fascynujących ludzi i aromatycznych przypraw

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 12:00
- To kraj, który najlepiej poznać można podróżując komunikacją miejską i do którego należy zabrać mnóstwo ciepłych ubrań - mówi Kinga Turkowska, podróżniczka i badaczka Etiopii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak kupić dobre okulary przeciwsłoneczne?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 19:00
Okulary przeciwsłoneczne można kupić praktycznie wszędzie - nie tylko w salonach optycznych, ale także na stacjach benzynowych, w sklepach odzieżowych i na bazarowych straganach. Tymczasem takie tanie okulary rzadko spełniają właściwie swoją funkcję i chronią oczy przed promieniami słonecznymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Balaton - węgierskie morze, nad które warto się wybrać

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 12:00
Woda, muzyka, piękna pogoda - to wszystko sprawia, że miasteczka nad węgierskim Balatonem, to wymarzone miejsca na wakacyjny wyjazd. - Powoli w Polsce wraca moda na spędzanie urlopu nad tym jeziorem - przekonuje Gaspar Keresztes z Węgierskiego Instytutu Kultury.
rozwiń zwiń