Wspinaczka górska - przełamywanie swoich słabości

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 17:00
Krzysiek i Maciek wspinają się już kilkanaście lat. Oboje twierdzą, że najprzyjemniejszą rzeczą we wspinaniu się jest zmęczenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Poznaliśmy ich przy "robieniu" nowej drogi w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która potem została nazwana Radiorysa.
Audio
  • "Historyjka o wspinaniu" - reportaż Magdy Skawińskiej (Czwórka/4 do 4)
Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-CzęstochowskaFoto: wikimedia/Jerzy Opioła

- Wspinam się, bo udowadniam sobie, że czasami jestem mocniejszy niż natura. Jak nie jestem, to pokornieję przed jej siłami - mówi jeden z bohaterów reportażu.

Panowie cenią kontakt z przyrodą i możliwość przełamywania swoich słabości psychicznych i fizycznych. Nakręca ich sam fakt wspinania, to co wtedy czują, co przeżywają. Ważne są dla nich te chwile po wspinaniu, kiedy czują radość z wysiłku, a także te, przed wyjazdem, kiedy planuje się wyjazd, myśli o nim, pakuje, robi przegląd potrzebnego sprzętu.

Czytaj także: Liberec i Góry Izerskie zachwycają też latem<<<

- Preferuję wspinanie, gdzie nie wystarczy silny biceps, ale jeszcze szacunek do sił natury, które mogą cię łatwo zgładzić i trzeba je pokonać.

Obaj wspinacze mówią, że trzeba się bać. To właśnie strach jest tym elementem, który powoduje, że w tym sporcie jest jakaś bariera, której się nie pokonuje. Nie robi się czegoś co jest głupotą. Jeżeli ktoś się nie boi, to w pewnym momencie znajduje się w punkcie, w którym wspinaczka staje się ryzykowna, dla danej osoby, ale też dla reszty zespołu. - Strach jest, staram się nad nim zapanować, żeby on nie zapanował nade mną.

Według bohaterów reportażu, z doświadczeniem przychodzi opanowywanie strachu i przełamywanie go. Im więcej się człowiek wspina, tym w pewnym momencie zaczyna lepiej nad tym panować. Pozwalać sobie przesunąć granicę, ale wszystko w ramach zdrowego rozsądku.

Aby dowiedzieć się więcej o wspinaczce Krzyśka i Maćka, posłuchaj całego reportażu Magdy Skawińskiej z audycji "4 do 4".

bc/pj

Czytaj także

Jak przeżyć wakacyjne grillowanie?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 09:50
Grillowanie stało się już niemal drugim, po piłce nożnej, narodowym sportem Polaków. Okazuje się jednak, że nawet relaksując się przy grillu potrafimy popełniać błędy, które zagrażają naszemu zdrowiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wypadki chodzą po ludziach... w wakacje

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 16:23
Wielu turystów zakłada, że podczas zagranicznych wczasów nic im się nie stanie, nie wykupują więc ubezpieczenia. Potem zaczynają się problemy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opalając się nie zapomnij o kremie albo wypij filtr

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 12:00
44 procent Polaków przyznaje, że lubi się opalać w słońcu, wynika z badań TNS OBOP. Wystawiając ciało na słońce warto pamiętać o kremach i emulsjach z filtrem, albo wyposażyć się w coś bardziej nowoczesnego jak filtr przeciwsłoneczny do picia lub ubranie z dwutlenkiem tytanu.
rozwiń zwiń