Śladami I wojny światowej - Małopolska i Podkarpacie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 18:00
Z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej, wędrowaliśmy po Małopolsce i części Podkarpacia w poszukiwaniu miejsc upamiętniających tamten czas.
Audio
  • Śladami I Wojny Światowej - Małopolska i Podkarpacie (Czwórka/4 do 4)
Airco DH-9 w barwach Royal Air Force
Airco DH-9 w barwach Royal Air ForceFoto: Fot. Stahlkocher/Wikimedia Commons

W Krakowie miejscem, który należy odwiedzić jest Muzeum Lotnictwa, gdzie trwa ekspozycja poświęcona samolotom z okresu I wojny światowej - "Skrzydła Wielkiej Wojny" .

- Wystawę można porównać do ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego, pod względem multimedialnym - tłumaczy Adam Gąsior z magazynu "Wasze Podróże" . - Są dźwięki, na ścianach są pomalowane komiksowe historyjki, opowiadające o bohaterach latających na tych właśnie samolotach, czyli Czerwonego Barona, lotników brytyjskich, austriackich, a także rosyjskich. Komiksy stworzył, dość znany wśród komiksologów, Jarosław Wróbel.

Czytaj także: I Wojna Światowa - ważny i zapomniany front wschodni <<<

Ekspert dodaje, że w okolicach Gorlic, na początku maja 1915 roku, odbyła się najcięższa bitwa na froncie wschodnim, a jedna z największych bitew I wojny światowej w ogóle. W pasie, od okolic Gorlic, aż do Przemyśla jest mnóstwo pozostałości po tych walkach. Na tym terenie pozostało ponad 400 cmentarzy żołnierzy poległych jesienią 1914 oraz na początku maja 1915 roku. Są one przepięknie położone wśród lasów, wzgórz i nad rzekami. Według gościa Czwórki, to są fantastyczne miejsca z punktu widzenia turystycznego. Prawie wszędzie można dotrzeć samochodem, a ostatecznie rowerem lub pieszo.

Aby dowiedzieć się więcej o tych oraz innych ważnych miejscach upamiętniających I wojnę światową, zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z audycji " 4 do 4 ".

bc/pj

Czytaj także

Językowa podróż na południe

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 09:00
Przenosimy się na południe Polski - na bardzo rozległy teren, gdzie rdzenni mieszkańcy posługują się dialektem małopolskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akt 5 listopada - nadzieja dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 17:00
W poniedziałek 28 lipca będziemy obchodzić setną rocznicę wybuchu I wojny światowej. W związku z tą okrągłą rocznicą Błażej Prośniewski opowiedział, czym był Akt 5 Listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy z I wojny światowej są już w internecie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 19:00
Od 2012 roku gromadzony jest i digitalizowany materiał filmowy z czasów I wojny światowej. W międzynarodowym projekcie European Film Gateway uczestniczy kilkadziesiąt archiwów europejskich.
rozwiń zwiń