Dlaczego przymykamy oczy na niemoralne zachowania?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 18:20
Stosunek do osoby łamiącej normy lub prawo może ulec zmianie, gdy zyskujemy na tym zachowaniu. Dlaczego? Ponieważ zwyczajnie lubimy takie osoby bardziej, co w konsekwencji prowadzi do przymykania oczu na ich nieetyczne praktyki.
Audio
  • Stosunek do osoby łamiącej normy lub prawo może ulegać zniekształceniu, gdy zyskujemy na tym zachowaniu. Dlaczego? (Czwórka/4 do 4)
Nowe przepisy zakładają m.in. prawo do nieodpłatnej pomocy adwokata, prawo do badania lekarskiego i dopuszczenia do uczestnictwa dziecka w postępowaniu
Nowe przepisy zakładają m.in. prawo do nieodpłatnej pomocy adwokata, prawo do badania lekarskiego i dopuszczenia do uczestnictwa dziecka w postępowaniuFoto: Glow Images/East News

- W momencie, w którym dbamy o nasz interes, a oceniamy nieetyczne zachowanie drugiej osoby, dochodzi do pewnego zniekształcenia tej oceny - tłumaczy Konrad Bocian ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. - My nadal rozpoznajemy, że to postępowanie jest niemoralne lub nieuczciwe. Problem polega na tym, że kiedy dochodzi do dobra naszego interesu, czyli mówiąc kolokwialnie, na tym zachowaniu "zyskujemy", wtedy nasze oceny stają się mniej surowe.

Czytaj także: Martwe punkty: twoje odrażające zachowania, o których nawet nie wiesz<<<

Ekspert dodaje, że duże znaczenie, jeśli chodzi o sądy moralne, naszą uczciwość i zachowania związane z normami, ma to, czy występuje osoba trzecia, która nas złapie "na gorącym uczynku". Ktoś, kto poda te nasze czyny ocenie. Jeżeli jesteśmy anonimowi, to stajemy się bardziej skłonni do zachowania się w sposób nieetyczny, niż wtedy, kiedy mamy świadomość, że ktoś te działania oceni.

Aby dowiedzieć się o badaniach prowadzonych w sopockiej SWPS na temat stosunku do łamania prawa, wysłuchaj całej rozmowy z audycji "4 do 4".

bc

Czytaj także

Co to jest pozew? Czym zajmuje się prawnik? Polacy nie wiedzą

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 12:11
Jak wynika z badań OBOP co piąty Polak uważa, że pełnomocnikiem może być każdy prawnik, a 12 proc. osób twierdzi, że nawet każdy obywatel. Z kolei 17 proc. ankietowanych poległo na pytaniu, czym jest pozew.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Porno sposób na zemstę

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 10:00
- Przez trzy lata spotykałam się z facetem. W tym czasie wysyłaliśmy sobie różne, często bardzo intymne zdjęcia. Prowadziliśmy również erotyczne pogaduszki na czacie, bo był to związek na odległość. Po miesiącu od rozstania coś zaczęło się dziać… - wyznaje Holly Jacobs.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrona konieczna - gdzie są jej granice?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 17:45
Padamy ofiarą napadu. Usiłujemy się bronić, a potem, nagle, z ofiar, sami stajemy się przestępcami. Jak się okazuje, w świetle działającego w Polsce prawa, wcale nie jest trudno przekroczyć cienką granicę obrony koniecznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kursy na kolonijnych opiekunów. "36 godzin nie doda ci odpowiedzialności"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 18:00
W życie weszły nowe przepisy umożliwiające młodym ludziom szybko i bez problemów zdobyć uprawnień kolonijnego opiekuna. - Wystarczy posiedzieć trochę z kawą przed komputerem i można zostać certyfikowanym wychowawcą - przyznaje Joanna Dębek z MEN.
rozwiń zwiń