Szkocja chce niezależności od Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 17:50
18. września 2014 roku może stać się wyjątkową datą w historii Europy. Szkocja chce odłączyć się od Wielkiej Brytanii i stworzyć suwerenne państwo.
Audio
  • Szkocja chce niezależności od Wielkiej Brytanii (Czwórka/4 do 4)
Flagi Szkocji i Wielkiej Brytanii
Flagi Szkocji i Wielkiej BrytaniiFoto: The Laird of Oldham/Wikimedia Commons/CC

- Nie zdarza się często, aby rząd centralny łatwo poddawał pod referendum tak ważną decyzję, jak odłączenie się dużej części kraju od macierzy. Londyn wymyślił konsensus ze Szkocją, polegający na tym, aby obywatele sami zadecydowali o swojej przyszłości - mówi Adam Tecław, redaktor naczelny portalu StosunkiMiędzynarodowe.pl i dodaje: - Myślę, że jest to po części konsekwencja doświadczeń z Irlandii Północnej.

Gość Czwórki poinformował, że ostatnie sondaże pokazują około 40% zwolenników i ich liczba wzrasta. Do ostatniego dnia będzie się ważyło, czy ilość wzrośnie do 51%. Na chwilę obecną trwają kampanie. Z jednej strony rządu centralnego w Londynie pod tytułem "Better together", czyli "Lepiej razem", a z drugiej Alex Salmond, premier rządu Szkocji, przekonuje, że to jest jedyny moment, aby jego kraj stał się w pełni niezależnym, suwerennym państwem.

Czytaj także: Czy grozi nam "rozbicie dzielnicowe"?<<<

Według eksperta, jeśli 18. września Szkocja odłączy się od Wielkiej Brytanii, to na Szkotów czekać będzie wiele problemów natury administracyjnej. - Oczywiście Londyn uzna to referendum jako wiążące, ponieważ je dopuścił. Rozpocznie się procedura uznania państwa na arenie międzynarodowej i Szkocja stanie się podmiotem prawa międzynarodowego. Ponadto stanie się krajem, który będzie musiał dołączyć do światowych organizacji, na przykład ONZ oraz stworzyć swoje konsulaty - wyjaśnia Adam Tecław. - W wymiarze lokalnym to jest mnóstwo drobnych rzeczy, które trzeba załatwić. Takie wydarzenie musi być poprzedzone bardzo wnikliwą pracą przygotowawczą.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z audycji "4 do 4".

bc/kul

Czytaj także

Monthy Python to definicja angielskiego humoru

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 17:00
Przez miliony ludzi na całym świecie kochani, przez kolejne miliony nienawidzeni, przez całą resztę nierozumiani. Ich sława bardzo szybko wyszła poza rodzimą Wielką Brytanię. Humor twórców "Monty Pythona" od lat budzi ogromne emocje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Big Ben - zegar, który inspiruje artystów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 07:00
Występował w filmach o Piotrusiu Panie i Jamesie Bondzie, fruwała nad nim Mary Poppins, a turyści nie przestają uwieczniać go na zdjęciach. No bo przecież każdy, kto przyjeżdża do Londynu, chce mieć fotkę z Big Benem - jednym z symboli Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń