Stracone pokolenie

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 17:13
Blisko 25 procent uczniów ostatnich klas szkół średnich uważa, że należy do straconego pokolenia, którego przyszłość rysuje się w ponurych barwach. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.
Stracone pokolenie
Foto: Glow Images/East News

Wyniki badania wskazują, że 74 procent dziewcząt i 51 procent chłopców sądzi, że zagraża im bezrobocie. Co trzeci przebadany uczeń stwierdził, że sposobem na znalezienie pracy jest emigracja.
Prof. Krzysztof Wielecki, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, powiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej", że obecni dwudziestolatkowie należą do pokolenia, w którym rozbudzono wielkie aspiracje ekonomiczne. Wchodząc w dorosłość, młodzi przekonują się jednak, że dojście do dobrobytu jest w Polsce trudnym zadaniem.
Czy ich obawy i pesymizm są uzasadnione? O tym porozmawiamy w "4 do 4" we wtorek 19 sierpnia po 13.00.
ac

Czytaj także

Zdolny, bezrobotny, na utrzymaniu rodziców – obraz młodego Polaka?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 10:00
W Polsce, wśród osób do 25 roku życia poziom bezrobocia sięga ponad 28 proc. To nie jest rekord, bo na przykład w Hiszpanii, czy Grecji bez pracy pozostaje ponad połowa młodych ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szukasz pracy? Dokształcaj się i bądź elastyczny

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 16:00
Od czego zależy sytuacja na rynku pracy? Jak się okazuje nie tylko od poziomu wykształcenia obywateli. - Nacisk powinien być położony także na wysokie kwalifikacje osób po szkołach zawodowych i technikach - mówi Krzysztof Biegun z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. - Taki system świetnie sprawdza się w Niemczech i w Austrii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rynek pracy w Polsce - ważne wykształcenie czy doświadczenie?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 17:00
Wśród Polaków do 25 roku życia bezrobocie wynosi prawie 30 procent. Kończą studia bez znajomości realiów pracy zawodowej. Pomimo wiedzy wyniesionej ze szkoły, brak im doświadczenia, o które zabiegają pracodawcy.
rozwiń zwiń