"Słoiki" szturmują polskie miasta

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 17:00
Kiedyś "słoikiem” nazywało się osoby z mniejszych miejscowości osiedlające się w dużych miastach. Okazuje się, że definicja tego słowa zaczęła się w ostatnim czasie zmieniać.
Audio
  • "Słoiki" szturmują polskie miasta (Czwórka/4 do 4)
Słoiki szturmują polskie miasta
Foto: Glow Images/East News

Według Jakuba Tarasa, Przewodniczącego Samorządu Studentów Politechniki Warszawskiej, coraz częściej używa się określenia "słoik” na osobę, która przyjechała do innego miasta. Nie jest już istotne, czy większego. - W towarzystwie, w którym się obracam ten termin nie ma złego wydźwięku. Po prostu mówię, że jestem z innej miejscowości i przywożę jedzenie od rodziców, czy babci - dodaje gość Czwórki.

Czytaj także: Studiować - tak, tylko po co?<<<

- Ważne jest, że słowo "słoik” straciło negatywną konotację. Kiedyś hierarchie wyższości i niższości były wyraźne. Student ze wsi odznaczał się ubiorem, czy sposobem mówienia. To dawało ludziom z miasta poczucie przewagi - mówi profesor Ireneusz Białecki z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Profesor
Profesor Ireneusz Białecki oraz Jakub Taras byli gośćmi w studiu Czwórki

- Uważam, że "słoiki” lepiej radzą sobie w życiu niż osoby, którym wszystko zostało podane na tacy. Osoba przyjezdna od razu musi się odnaleźć w nowych realiach - mówi w rozmowie telefonicznej słuchacz Maciek. Dodaje także, że "słoiki” to często studenci, którzy potrzebują znaleźć mieszkanie i pracę. Są oni o wiele bardziej przygotowani do dorosłego życia niż ludzie, którzy do końca studiów siedzą na garnuszku u rodziców.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z audycji "4 do 4".

bc/kul

Czytaj także

"Odroczona dorosłość" milionów młodych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 18:00
Według danych Eurostatu, 2 miliony Polaków w wieku od 15 do 35 lat nie uczy się, ani nie pracuje. Zamiast tego wolą bez końca żyć na garnuszku rodziców. O problemie odwlekania samodzielności młodych ludzi, rozmawialiśmy w Czwórce z socjologiem Krzysztofem Martyniakiem oraz dr Michałem Sitkiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jest praca dla absolwentów!

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 16:05
- Młode osoby z wyższym wykształceniem coraz lepiej radzą sobie na rynku pracy. W dodatku najczęściej otrzymują normalne umowy o pracę - przekonywała w Czwórce Maria Drozdowicz-Bieć z Forum Społecznego Rozwoju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Każde dorastanie jest inne

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 18:30
W tym tygodniu do polskich kin trafi film "Boyhood" w reżyserii Richarda Linklatera. To opowieść o dojrzewaniu, która wywołała falę dyskusji o dorastaniu. Dyskusja ta nie ominęła również Czwórki.
rozwiń zwiń