Zmienia się nasze podejście do wiary i religii

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 18:00
Chociaż wciąż ponad 93 procent Polaków określa się jako osoby wierzące, obserwujemy stały spadek liczby osób uczestniczących w kościelnych obrzędach. Zmienia się nasz stosunek do wiary, religii, instytucji kościoła. Do czego nas to doprowadzi?
Audio
  • O zmianach w podejściu Polaków do kościoła i religii rozmawiali Mateusz Matyszkowicz z "Frondy" i ks. Dariusz Tułakowski (Czwórka/4 do 4)
Czym różni się sekta od związku wyznaniowego i jak założyć kościół - to między innymi postara się sprawdzić Janusz Weiss w audycji Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać.
Czym różni się sekta od związku wyznaniowego i jak założyć kościół - to między innymi postara się sprawdzić Janusz Weiss w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać". Foto: Glow Images/East News

Zdaniem Mateusza Matyszkowicza z "Frondy" pierwsze, co można zauważyć u współczesnej młodzieży, jeśli chodzi o zmianę podejścia do religii i wiary, jest postępująca indywidualizacja postaw. Coraz więcej osób nie przyjmuje sztywnych dogmatów. - Przez to też spada odsetek chodzących regularnie do kościoła. Nie ma już tego przymusu, jaki kiedyś był, nastąpiło duże rozluźnienie w tym temacie. Nie ma już czegoś takiego, że chodzimy do niego, żeby pokazać się sąsiadom, bo inaczej nie wypada - przekonywał gość Czwórki.
Wedle badań, o ile spada procent osób uczestniczących w obrzędach kościelnych, to rośnie ich zaangażowanie, swoista gorliwość. - Wniosek z tego jest prosty, że mamy więcej osób głęboko wierzących - spuentował Matyszkowicz. Posłużył się przy tym terminem "katolik z przyzwyczajenia", podkreślając, iż takich osób stale będzie z kościoła ubywało.
PRZECZYTAJ TEŻ: Nie dla indoktrynacji, tak dla rzetelnej edukacji

Nie brakuje głosów, że spadające zaufania do kościoła jako instytucji, wiąże się z jego zaangażowaniem w sprawy polityczne. Liczne grono wiernych patrzy na to negatywnie. - To jest ciekawe, bo często osoby, które o tym mówią, nie potrafią przytoczyć sytuacji, gdy spotkali się z taką indoktrynacją na mszy. Nie potrafią wskazać w swojej parafii księdza, który wypowiada się na tematy polityczne - zauważył drugi rozmówca Piotra Firana, ks. Dariusz Tułowiecki.
Czy kościół ma przygotowaną strategię, która spowoduje ponowne zwiększenie zainteresowania wiernych uczestniczeniem w mszach i obrzędach? A może stale będziemy obserwować wzrost liczby agnostyków, ateistów? O tym w zapisie rozmowy z "4 do 4".
ac/pj

Czytaj także

"Kościół to nie jest miejsce na muzykę świecką"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 21:03
Koncerty takiej muzyki w świątyniach sprawiają, że "nieuszanowana jest sakralność miejsca" - napisał w liście do muzyków kościelnych metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy rekolekcje są potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 16:00
W audycji "W dobrych zawodach" propozycje na Adwent, jakie mają dla młodych ludzi Duszpasterstwa Akademickie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekty - jak się przed nimi bronić?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2013 11:21
Wakacje to czas, kiedy nawiązujemy wiele nowych relacji, poznajemy ludzi z różnych stron kraju i świata. Zdarza się, że pod życzliwością ukryta może być chęć wciągnięcia w relacje niebezpieczne, takie jak sekty.
rozwiń zwiń