Jak ze szczura lądowego stać się żeglarzem

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 07:00
– Na pierwsze zajęcia proszę nie przychodzić ze sztormiakiem, lecz z grubym zeszytem. Najlepiej w twardej okładce, by później, podczas zajęć praktycznych, wiatr go nie zdmuchnął – zauważa instruktor żeglarstwa.
Audio
  • Rozmowa z Krzysztofem Pakułą o kursach żeglarskich



Żeglarstwo dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń, a samo obcowanie z dwoma żywiołami, jakimi są woda i wiatr daje wiele radości. Nic więc dziwnego, że z roku na rok przybywa coraz więcej zwolenników tego sportu. Jak przekonuje instruktor Krzysztof Pakuła, wakacje to doskonały czas na zdobycie patentu. Czego możemy nauczyć się na kursie?

Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej. W ramach tej pierwszej, kursanci uczęszczają na szereg wykładów, podczas których zdobywają wiedzę m.in. z przepisów żeglugowych, teorii żeglowania i manewrowania oraz ratownictwa.

Jak zauważą Krzysztof Pakuła, dużym zainteresowaniem cieszą się wykłady z locji, czyli oznakowania szlaków. – Podczas tych zajęcia można m.in. zdobyć umiejętność odczytywania znaków, które mówią o tym czy woda jest bezpieczna – tłumaczy.

Zwraca też uwagę, że zajęcia z meteorologii, niesłusznie są przez kursantów niedoceniane, a biorąc pod uwagę policyjne doniesienia, każdy żeglarz powinien umieć ocenić pogodę i wszelkie zmiany, jakie następują.

Zajęcia praktyczne, czyli te, na które kursanci czekają najbardziej, polegają na zdobyciu niezbędnych umiejętności. Zaliczyć do nich można m.in. zdolność wykonania różnych manewrów, kierowania pracą załogi i eksploatację jachtu. – Uczymy także bezpiecznego zachowania, czyli np. informujemy kursantów, że nie wolno wskakiwać na jacht i zawsze należy się czegoś trzymać – mówi instruktor.

Krzysztof Pakuła zauważa, iż czasem zdarza się tak, że ktoś ma ochotę poddać się po rozpoczęciu zajęć praktycznych. – Ale na szczęście ta chęć szybko przechodzi, gdy komuś wreszcie się coś uda. Zyskuje wtedy pewność siebie – mówi.

Kurs żeglarski powinien trwać co najmniej trzynaście dni i zakończyć się egzaminem. Nie trzeba być osobą pełnoletnią, aby zapisać się na kurs. Jak przekonuje instruktor, osoba, która skończyła dwanaście lat już może podchodzić do egzaminu, lecz naukę można rozpocząć w każdym wieku.

Zaskakujące jest to, że aby zapisać się na kurs nie trzeba umieć pływać. – Ważne jest, aby nie bać się wody. Na inne problemy znajdziemy rozwiązanie – przekonuje.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wysłuchaj rozmowy Justyny Dżbik z Krzysztofem Pakułą z Yacht Klubu Polskiego Warszawa, z której dowiesz się m.in. ile kosztuje kurs na żeglarza jachtowego, czy można pływać bez patentu, a także poznasz najciekawsze żeglarskie zwroty i słowa.

ap

Czytaj także

Zalew Wiślany rajem dla żeglarzy

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2010 19:11
Władze zapowiadają, że akwen będzie wkrótce polską stolicą żeglarstwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małżeństwo zbudowało jacht

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2011 10:00
Nazywa się Helena, ma kilkanaście metrów długości i waży kilka ton. Jest jachtem, jakich wiele. Wyróżnia go jedno - został zbudowany tylko przez dwie osoby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Gutkowski w samotnym wyścigu dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2011 14:22
Żeglarz jest pierwszym Polakiem, który wziął udział w morderczych regatach Velux 5 Oceans. Zakończył je właśnie we Francji na drugiej pozycji.
rozwiń zwiń