Co nam przyniesie Euro 2012?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 16:13
Urbaniści, architekci, socjologowie oraz kulturoznawcy połączyli swoje siły w interdyscyplinarnym projekcie badawczym.
Audio

Projekt "Stadion-Miasto-Kultura. Euro 2012 i przemiany kultury polskiej" realizowany jest w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście.

Badania finansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury potrwają trzy lata. Ich celem jest monitorowanie zmian, jakie zachodzą w naszym kraju w związku z organizacją Euro 2012. – To niebywała okazja do przeprowadzenia fascynujących badań. Nigdy do tej pory nie mieliśmy okazji być gospodarzem tak wielkiej imprezy – tłumaczy dr Mariusz Czubaj, koordynator projektu i antropolog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Jak podkreśla gość "Pod lupą", w związku z Euro 2012 dojdzie do szeregu różnego rodzaju zmian zarówno we wspomnianych wyżej miastach, jak i w polskiej kulturze. – Ciekawi nas właśnie, co nam z tych Mistrzostw przyjdzie i co po nim pozostanie – podkreśla Czubaj.Badacze chcą przebadać mieszkańców odnośnie ich oczekiwań, nadziei i obaw.

Jego zdaniem, już teraz możemy sobie, np. zadawać pytania: Czy Stadion Narodowy, który wyrasta po prawobrzeżnej stronie Warszawy stanie się wizytówką Pragi? Czy będzie przeciwwagą dla Pałacu Kultury i Nauki? Czy przywróci równowagę między prawym a lewym brzegiem Wisły? – tłumaczy. Odpowiedzi dostarczyć ma właśnie interdyscyplinarny projekt.

Czubaj podkreśla, że teraz jest czas na to żeby o tym rozmawiać, bo później może być za późno. – Uważam, że mamy duży problem z myśleniem perspektywicznym i planowaniem rzeczywistości społecznej a w tym wypadku nie można liczyć, że jakoś to będzie – tłumaczy Mariusz Czubaj. Dlatego według niego takie badania są niezbędne.

Monitorując zjawiska na bieżący będziemy w stanie na nie wpływać, a jak pozostawimy sprawy swojemu biegowi, to może się okazać, że skoczymy jak Portugalia czy Austria. A zapewne bardziej wolelibyśmy skorzystać na Mistrzostwach Europy tak, jak Brazylia.

ap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Półnagie feministki protestują przed Euro 2012

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 20:14
"Żegnaj niemyta Ukraino!" - pod takim hasłem ukraińskie feministki z ruchu Femen protestowały w związku ze zbliżającym się Euro 2012.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedzielne śniadanie na poznańskim stadionie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2011 05:00
Czterdzieści trzy osoby wraz z rodzinami zjadły w niedzielę śniadanie na poznańskim Stadionie Miejskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zgoda na otwarcie PGE Areny Gdańsk

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 16:01
Nie ma już formalnych przeszkód, aby PGE Arena Gdańsk otrzymała wreszcie pozwolenie na użytkowanie. Zgodę na otwarcie wydała straż pożarna.
rozwiń zwiń