Co nam przyniesie Euro 2012?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 16:13
Urbaniści, architekci, socjologowie oraz kulturoznawcy połączyli swoje siły w interdyscyplinarnym projekcie badawczym.
Audio

Projekt "Stadion-Miasto-Kultura. Euro 2012 i przemiany kultury polskiej" realizowany jest w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście.

Badania finansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury potrwają trzy lata. Ich celem jest monitorowanie zmian, jakie zachodzą w naszym kraju w związku z organizacją Euro 2012. – To niebywała okazja do przeprowadzenia fascynujących badań. Nigdy do tej pory nie mieliśmy okazji być gospodarzem tak wielkiej imprezy – tłumaczy dr Mariusz Czubaj, koordynator projektu i antropolog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Jak podkreśla gość "Pod lupą", w związku z Euro 2012 dojdzie do szeregu różnego rodzaju zmian zarówno we wspomnianych wyżej miastach, jak i w polskiej kulturze. – Ciekawi nas właśnie, co nam z tych Mistrzostw przyjdzie i co po nim pozostanie – podkreśla Czubaj.Badacze chcą przebadać mieszkańców odnośnie ich oczekiwań, nadziei i obaw.

Jego zdaniem, już teraz możemy sobie, np. zadawać pytania: Czy Stadion Narodowy, który wyrasta po prawobrzeżnej stronie Warszawy stanie się wizytówką Pragi? Czy będzie przeciwwagą dla Pałacu Kultury i Nauki? Czy przywróci równowagę między prawym a lewym brzegiem Wisły? – tłumaczy. Odpowiedzi dostarczyć ma właśnie interdyscyplinarny projekt.

Czubaj podkreśla, że teraz jest czas na to żeby o tym rozmawiać, bo później może być za późno. – Uważam, że mamy duży problem z myśleniem perspektywicznym i planowaniem rzeczywistości społecznej a w tym wypadku nie można liczyć, że jakoś to będzie – tłumaczy Mariusz Czubaj. Dlatego według niego takie badania są niezbędne.

Monitorując zjawiska na bieżący będziemy w stanie na nie wpływać, a jak pozostawimy sprawy swojemu biegowi, to może się okazać, że skoczymy jak Portugalia czy Austria. A zapewne bardziej wolelibyśmy skorzystać na Mistrzostwach Europy tak, jak Brazylia.

ap

Czytaj także

Półnagie feministki protestują przed Euro 2012

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 20:14
"Żegnaj niemyta Ukraino!" - pod takim hasłem ukraińskie feministki z ruchu Femen protestowały w związku ze zbliżającym się Euro 2012.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedzielne śniadanie na poznańskim stadionie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2011 05:00
Czterdzieści trzy osoby wraz z rodzinami zjadły w niedzielę śniadanie na poznańskim Stadionie Miejskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zgoda na otwarcie PGE Areny Gdańsk

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 16:01
Nie ma już formalnych przeszkód, aby PGE Arena Gdańsk otrzymała wreszcie pozwolenie na użytkowanie. Zgodę na otwarcie wydała straż pożarna.
rozwiń zwiń