Jesteśmy potęgą podniebnych przestworzy

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 17:14
- Wśród dziewięciu dyscyplin lotnictwa sportowego, mamy kilka, w których od lat zdobywamy najwyższe trofea – mówił w Czwórce Włodzimierz Skalik, prezes Aeroklubu Polskiego, który wspólnie z pilotem Sebastianem Kawą opowiadał o atmosferze zmagań w powietrzu.
Audio
  • Sebastian Kawa i Włodzimierz Skalik o lotnictwie sportowym

- W przeciwieństwie do tego co się dzieje na stadionach, sporty lotnicze, często odbywają się w samotności. Zawodnicy nie widzą swoich rywali, choć czasami jest jak w peletonie i całe stado szybowców się ściga, kto szybciej, kto dalej – objaśniał charakter podniebnych zmagań Włodzimierz Skalik. Choć rywalizacja pilotów nie wywołuje takich emocji i nie przyciąga takich tłumów jak np. mecze piłkarskie to akurat w tej dziedzinie sportu polscy zawodnicy zaliczają się do światowej czołówki.

Tylko w ciągu ostatnich 10 lat Polacy zdobyli 444 medale na lotniczych Mistrzostwach Europy i Świata. Znaczący wkład w ten dorobek ma pilot szybowcowy Sebastian Kawa, który od 2003 roku, niemalże za każdym razem zajmował najwyższe lokaty w mistrzowskich imprezach. Zdaniem gościa audycji "Pod Lupą" to właśnie szybownictwo jest królową wszystkich sportów lotniczych.

- Szybownictwo polega na tym, żeby pokonywać jak najdłuższe odległości tylko dzięki siłom przyrody, dzięki energii, która jest zmagazynowana w atmosferze. My rywalizujemy na sprzęcie, który w porównaniu do innych samolotów, może być bardzo prymitywny. Samo latanie szybowcem jest bardzo łatwe. Natomiast jeżeli mówimy o arenie tego sportu, to nie jest to tylko lotnisko, na którym się startuje, ale jest to rejon 300-500 kilometrów wokół niego – opowiadał Kawa.

Więcej na temat uprawiania podniebnych sportów i przygotowań do startu w zawodach dowiesz się klikając w ikonę filmu.

bch

Zobacz więcej na temat: POLSKA Europa

Czytaj także

Polak mistrzem świata w szybownictwie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2010 21:00
Sebastian Kawa wywalczył w słowackiej Prievidzy tytuł mistrza świata w szybowcowej klasie standard.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kpt. Wrona "to bardzo sympatyczny i skromny człowiek"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2011 11:50
- To bardzo sympatyczny i skromny człowiek - tak o kapitanie Tadeuszu Wronie mówią leszczyńscy szybownicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samolot miał sześć godzin opóźnienia, bo ktoś zgubił telefon

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 12:55
Maszyna, lecąca z Houston w Stanach Zjednoczonych do Paryża, musiała zawrócić po tym, jak na pokładzie znaleziono telefon, którego właściciela nie można było zidentyfikować
rozwiń zwiń