Memoriał Agaty Mróz: Sportowcy i kibice oddali cząstkę siebie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 08:00
Siatkarki Dynama Moskwa zwyciężyły w IV memoriale imienia zmarłej siatkarki. Ale nie tylko emocji sportowych dostarczył ten turniej.Przy okazji wydarzenia wielu kibiców zdecydowało się oddać krew.
Audio
Memoriał Agaty Mróz: Sportowcy i kibice oddali cząstkę siebie
Foto: fot.ANDRZEJ GRYGIEL/PAP

Zawody imienia siatkarki odbyły się w Katowicach w dniach 14-16 września. W tegorocznym Memoriale wzięły udział cztery kobiece drużyny klubowe, w tym jedna z Polski: Tauron MKS Dąbrowa Górnicza, czyli brązowe medalistki mistrzostw kraju oraz zdobywczynie Pucharu Polski z ubiegłego roku. Oprócz polskiego klubu w katowickim turnieju zagrały: Crvena Zvezda Belgrad (18-krotny mistrz Jugosławii oraz 8-krotny mistrz Serbii, w tym w trzech ostatnich sezonach), Azzerail Baku (6-krotny mistrz Azerbejdżanu) oraz Dinamo Moskwa (3-krotny mistrz i 5-krotny wicemistrz Rosji). Siatkarki tego ostatniego klubu zwyciężyły wygrywając wszystkie mecze w turnieju.

Poza sportowymi emocjami odbyłoi także wiele akcji mających na celu rozpowszechnianie wiedzy o krwiodawstwie i transplantacji szpiku kostnego. - Na każdym Memoriale mamy ambulans, w którym można się zarejestrować jako dawca szpiku i oddać krew - mówi Jacek Olszewski, mąż Agaty Mróz. - Zawsze spotykam tu niesamowitych ludzi. Są krwiodacy, którzy oddali już setki litrów. Na co dzień to zwykli ludzie, których spotykamy na ulicy, a jednak mają oni wielką siłę, którą przekazują innym - dodaje.

Każdy kibic, który oddał krew w punktach krwiodawstwa zorganizowanych przy katowickim Spodku, otrzymał bilet uprawniający do wejścia na mecze.

Więcej informacji na temat Memoriału Agaty Mróz znajdziesz w załączonej "Strefie Sportu" Darka Matyji z audycji Krzysztofa Grzybowskiego "4 do 4".

(pj/czwórka)

Czytaj także

Zostań "szpikowym" bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 10:00
Na temat oddawania szpiku narosło wiele mitów. O tym, jak naprawdę wygląda ten proces i w jaki sposób ratuje życie chorych, opowiadali Czwórce Magdalena Schejbal i Tomasz Chruśliński z Fundacji Przeciwko Leukemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mój szpik powędrował do dziewczyny z Francji"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 12:00
Przed zabiegiem Michał Jurek wiedział tylko, że osoba, której ratuje życie, jest podobnej postury i że nie jest z Polski. W Czwórce ten młody bohater opowiedział jak naprawdę przebiega proces oddawania szpiku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pobiera się szpik? To bardzo proste

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 19:40
Tylko 4 mililitry krwi trzeba oddać, by sprawdzić, czy możemy być potencjalnymi dawcami szpiku. Igła jest cienka, nie sprawia bólu. Potem potrzebna jest już skomplikowana aparatura. Czwórka zwiedziła specjalistyczne laboratoria i sale operacyjne.
rozwiń zwiń