Spokojną Prowansję zwiedzaj skuterem

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 18:19
Fioletowe krajobrazy pełne lawendy lub żółte, świecące słonecznikami - to właśnie Prowansja, ulubiony francuski region malarzy i turystów.
Audio

Karolina Chabraszewska i Krzysztof Grzybowski, wraz ze swym gościem Davidem Gaboriaud, zabrali tym razem słuchaczy Czwórki w podróż wzdłuż Lazurowego Wybrzeża, przez Marsylię, Tulon, Niceę, Cannes, Awinion.

- Warto zatrzymać się w każdym z tych miejsc. Awinion to bardzo stare miasto, tu przez pewien czas rezydowali papieże. Wiele monumentów powstałych w dawnych wiekach zachowało się do dziś - opowiada David Gaboriaud. -To też miasto słynnego międzynarodowego festiwalu teatralnego - dodaje. Nie da się wymienić jednego miejsca, które w Awinionie trzeba zobaczyć. Gość Czwórki poleca zwiedzanie prawego i lewego wybrzeża miasta. Koniecznie trzeba zatrzymać się też na moście, o którym powstała nawet piosenka "Sur le pont d'Avignon" ("Na moście w Avignon").

- Ciekawa jest też Marsylia. To miasto to skrzyżowanie kultur. Stąd już niedaleko do Afryki - opowiada David Gaboriaud. - W latach 50. i 60. zaczęła się emigracja z krajów takich, jak Maroko i Algieria. Wielu emigrantów osiadło właśnie w Marsylii. Nie należy zapominać, że to jeden z największych portów rybackich. Na trasie wycieczki warto też zaznaczyć kilka budynków autorstwa Le Corbusiera.

Dlaczego jeszcze warto wybrać się do Prowansji, jaki środek transportu najlepiej wybrać, by nic nam nie umknęło podczas podróży, dowiesz się słuchając audycji "4 do 4".

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Ani Depczyńskiej o ziołach prowansalskich, lawendzie i francuskich zapachach.

(pj)

Czytaj także

Karczoch - delikatny kuzyn ostu

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2011 16:57
Do XVIII wieku karczochy gościły tylko na stołach bogaczy. Z Włoch do Francji przywiozła je Katarzyna Medycejska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapach prowansalskiej lawendy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2012 16:38
Marcel Pagnol to jeden z tych pisarzy francuskich, którzy mimo upływu lat cieszą się niesłabnącą poczytnością. Porównywany z Markiem Twainem, wciąż wystawiany i wznawiany, wciąż przekładany - także w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kraina z drugiej strony lustra

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 16:32
Lato, ciepło, wino, lawenda. Prowansja to nie tylko miejsce na mapie, to nie tylko jaśniejsze słońce i intensywniejsze światło. Trzeba wielu lat obcowania, by odkryć ją w sobie.
rozwiń zwiń