Dublin: miasto piękne i… odrobinę przerażające

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 17:20
U2, Sinead O’Connor, James Joyce, czy Samuel Beckett to twórcy światowego formatu, pochodzący z Irlandii. Oprócz tego na świecie słynny jest irlandzki taniec i zielone piwo. Ta wyspa jest jednak także wymarzonym miejscem dla turystów.
Audio

Powszechnym, choć nieoficjalnym symbolem Irlandii jest od wieków trójlistna koniczyna, czyli shamrock. – Bardzo często wykorzystuje się ją w najróżniejszych dekoracjach – opowiada Marta Wieszczycka z Europejskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Celtyckiego. – Przyjezdni widzą ją w punktach informacyjnych, restauracjach i pubach. Z tym motywem produkuje się również najróżniejsze koszulki i kubki.

Turyści, którzy odwiedzają Irlandię nie mogą ominąć stolicy tego kraju, czyli Dublina. – 20 lat temu było to miejsce, o którym, jak mogło się wydawać, pan Bóg zapomniał – wspomina Olga Morawska, która zna Dublin od podszewki. – Nie wszędzie było tam wówczas bezpiecznie, biedni mieszkańcy, ciemne zaułki. Choć wiele się w tym mieście zmieniło, do tamtego Dublina sprzed lat wciąż mam ogromny sentyment, bo to był zupełnie inny świat.

Większość dublińskiej zabudowy pochodzi z XVIII w. Niektórym wydaje się więc, że gdzieniegdzie zobaczyć można... prawdziwe duchy. – Jednym z odrobinę przerażających miejsc są doki, w których zespół U2 nagrywał swoje pierwsze płyty. Zwłaszcza, jeśli akurat jest mgła albo pada deszcz – opowiada Morawska. – W Dublinie jest także XIII-wieczny zamek, spalony i odbudowany w XVII wieku. Oficjalnie nic w nim nie straszy, ale być może "po godzinach"...

Poznaj tajemnice innych zakątków świata >>>

Posłuchaj m.in. historii o św. Patryku i dowiedz się więcej o tym, dlaczego to właśnie trójlistna koniczyna została symbolem Irlandii. Dowiedz się wszystkiego o zakątkach i zakamarkach Dublina oraz innych irlandzkich miast, które warto zobaczyć wybierając się do tego kraju. Kliknij w ikonę dźwięku, by posłuchać nagrania ze studia Czwórki.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka Dublin Irlandia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak stary kapciuch zmienił się w malownicze miejsce

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 18:13
Edynburg, stolica Szkocji to wspaniałe miejsce na spacery. Zwiedzając je pieszo zawsze możemy liczyć na niespodzianki i mnóstwo atrakcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tutaj każdy ci powie, gdzie się strzygli Beatlesi

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 18:01
Pojechać do Liverpoolu i nie wybrać się na wycieczkę śladami jednej z najsłynniejszych grup świata, to jak być w Warszawie i nie zobaczyć Pałacu Kultury i Nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tam, gdzie Tolkien chodził na piwo

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 17:01
Oksford można zwiedzać wieloma szlakami. Ciekawą propozycją jest spacer po tym miasteczku śladami mistrza gatunku, twórcy słynnej trylogii fantasy, J.R.R. Tolkiena.
rozwiń zwiń