Tam, gdzie Tolkien chodził na piwo

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 17:01
Oksford można zwiedzać wieloma szlakami. Ciekawą propozycją jest spacer po tym miasteczku śladami mistrza gatunku, twórcy słynnej trylogii fantasy, J.R.R. Tolkiena.
Audio

W Oksfordzie przy Northmoor Road pod numerem 20 znajduje się dom, w którym powstała słynna opowieść o Hobbicie: "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Ten duży dom, z 8 sypialniami, jest teraz chronionym zabytkiem, ale udostępnionym do zwiedzania wszystkim fanom Tolkiena.

- To jest bardzo przestronny dom z przepięknym ogrodem -  mówi Anna Rejniak-Skrzyńska. - Pracownia malarska przekształcona została w gabinet, w którym Tolkien napisał większość swych powieści.

W Oksfordzie wciąż istnieje też pub, dziś zwany tolkienowskim, w którym w poniedziałki i piątki, na piwo zbierała się cała oksfordzka śmietanka literacka. Na ścianach sali zwanej "rabbit room" nie brakuje pamiątek z dawnych lat. Dziś pub chętnie odwiedzają studenci i wykładowcy oksfordzkich uczelni, nie brakuje też turystów, pragnących skosztować "tolkienowskiej" kuchni - posłuchaj materiału Beaty Kwiatkowskiej i dowiedz się więcej o Oksfordzie Tolkiena.

Poznaj tajemnice innych zakątków świata >>>

Oczywiście Oksford to nie tylko J.R.R.Tolkien, trzeba pamiętać to przede wszystkim miasto studentów, tam wszyscy mieszkają w akademikach. W Oksfordzie mają też zamek - ale jak przyznaje gość Dominika Olędzkiego i Krzysztofa Grzybowskiego w audycji "4 do 4" - jest to oszukany zamek - posłuchaj załączonego dźwięku.

Sprawdź, co jeszcze znajdziesz o J.R.R. Tolkienie w serwisach Polskiego Radia.

Zapraszamy również do wysłuchania załączonego materiału Kasi Kornet na temat programu studiów o współczesnej Polsce, właśnie w Oksfordzie!

(pj)

Czytaj także

Tylko 1/3 turystów interesuje widok z Mont Saint Michel

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 16:18
Mont Saint Michel to najczęściej odwiedzane miejsce w Normadii. Kamienne domki i urok wąskich uliczek sprawiają, że wielu zapomina, by zobaczyć panoramę z samej góry miasteczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bretania: ojczyzna Asterixa i Obeliksa

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 18:20
Powinien ją odwiedzić każdy, kto lubi klimat tajemnicy. To region o bardzo indywidualnym charakterze, właśnie tu znajduje się 1/3 francuskich latarni morskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Madrycie korki są o czwartej rano!

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 16:11
Stolica Hiszpanii to miejsce, w którym życie rozpoczyna się o 22.00, trwa do późnych godzin nocnych, a nawet wczesnoporannych. Wszystko to przez ruch kontrkulturowy powstały pod koniec lat 70.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tutaj każdy ci powie, gdzie się strzygli Beatlesi

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 18:01
Pojechać do Liverpoolu i nie wybrać się na wycieczkę śladami jednej z najsłynniejszych grup świata, to jak być w Warszawie i nie zobaczyć Pałacu Kultury i Nauki.
rozwiń zwiń