Najbrzydsze miasto Europy - to tu urodziły sie Smerfy

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 18:51
To wyjątkowa wyprawa. Tym razem w ramach cyklu podróżniczego Czwórka wybrała się do Belgii. Ale nie po to, by podziwiać strzeliste gmachy Brukseli, ale by zobaczyć… podobno najbrzydsze miasto Europy.
Audio
  • Dlaczego Charleroy uznano za najbrzydsze miasto Europy?
  • Rozmowa z Olivierem Noelem oraz Michelem Janowskim

W Charleroy mnóstwo jest opuszczonych hut stali i zapomnianych fabryk, po których pozostały jedynie metalowe szkielety. Gości otaczają industrialne krajobrazy, spod ziemi wyziera nigdy nie wykończona stacja metra.

I choć z pewnością jest tam także kilka arcyciekawych pereł architektonicznych, wbrew pozorom jednak to nie wystawy, wernisaże i zabytki przyciągają turystów, a przedziwne historie, jak choćby ta o istnieniu w okolicy najbardziej dołującej ulicy świata. Poza tym miasto to jednak jest zagłębiem kultury i komiksowych wydawnictw.

– Warto pamiętać, że to właśnie tam powstały najbardziej znane belgijskie komiksy – tłumaczy Michel Janowski, odpowiedzialny za promocję turystyczną Belgii w Polsce. – Stamtąd pochodzą Smerfy i Lucky Luke.

Poznaj tajemnice fascynujących zakatków świata > > >

Choć Belgowie nie najlepiej oceniają Cherleroy, warto się tam wybrać - To miasto bardzo ucierpiało w swojej historii i płaci za to cenę do dziś – mówi Janowski. – Ale czy jest najbrzydsze? Kilka miast w Polsce mogłoby się pod tym względem mierzyć z Charleroy.

Posłuchaj nagrań audycji "4 do 4" - rozmowy z Michelem Janowskim oraz dziennikarzem Olivierem Noëlem, oraz materiału Beaty Kwiatkowskiej.

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grasse: miasto, które porywa zapachem

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 17:04
Grasse, miasteczko we francuskiej Prowansji, kojarzy się głównie z… zapachem. To tam właśnie powstała powieść "Pachnidło" oraz jej filmowa adaptacja. Dziś wciąż wśród wąskich uliczek można poznać sekret tworzenia doskonałych perfum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzym rozwija się w przeszłość i w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 17:14
Rzym to wieczne miasto, miasto miłości, miasto turystów, a przede wszystkim Włochów, którzy są zakochani w swojej stolicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

U nas mikołajki, a w Turcji tańczą derwisze

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 18:46
Słoneczne wybrzeże, wirujący derwisze, bakłażan pod każdą postacią i Stambuł, który wciąga jak narkotyk - taka jest Turcja, kraj dwóch kontynentów i wielu twarzy.
rozwiń zwiń