Pieniądze w związku - moje, twoje, czy nasze?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 08:30
Gdy jesteśmy w związku, wiele rzeczy staje się wspólnych. Nie wszystkim jednak chcemy się dzielić. - Najbardziej szczęśliwe związki to takie, w których ważne rzeczy są wspólne, a mniej ważne każdy ma swoje - mówi psycholog Radosław Jerzy Utnik.
Audio
  • Radosław Jerzy Utnik o tym, czy pieniądze w związku powinny być wspólne, czy też nie (4 do 4/Czwórka)
  • Czym chcemy dzielić się z partnerem/partnerką? – sonda Bartłomieja Olka (4 do 4/Czwórka)
Kłótnia w związku, foto: Glow Images
Kłótnia w związku, foto: Glow ImagesFoto: Glow Images/East News

- Gdybyśmy mieli wspólne konto, pieniądze bardzo szybko by z niego znikały w niewyjaśnionych okolicznościach - śmieje się jeden ze słuchaczy Czwórki. - Ale dobrze byłoby mieć wielki dom, w którym każdy miałby swój własny kącik - dodaje słuchaczka. Inna z kolei mówi, że potrzebuje "swojego czasu" - dla przyjaciółek i na czytanie książek.

Wchodząc w związek, należy przede wszystkim pamiętać, że każdy z nas jest innym człowiekiem, ma inne potrzeby. Trzeba więc wziąć pod uwagę konieczność pójścia na kompromis. - Dlatego najbardziej szczęśliwe związki to takie, w których ważne rzeczy są wspólne, a mniej ważne każdy ma swoje. I to, jak mówi Utnik, każdy definiuje w swoim zakresie. - To, co dla mnie może być ważne, dla partnerki nie musi mieć większego znaczenia. I odwrotnie - tłumaczy psycholog.

Przykładem rzeczy, która dla jednych ma znaczenie, a dla innych nie, są pieniądze. - Bywa bardzo różnie. Są pary, które wolą mieć wspólne konto, a są takie, które wolą mieć konta odrębne - mówi gość "4 do 4" . - Bywa tak, że ludzie na siłę, ze względów kulturowych, mają wspólny fundusz, co do ostatniego grosza. To się z reguły źle kończy, bo dochodzi do kontrolowania nawet błahych wydatków, np. zakupu kosmetyków - ostrzega.

Dlatego, jeśli nie cierpimy na nadmiar gotówki, warto jasno ustalić granice. - Wyliczyć, jaką kwotę każde z partnerów może wydać na swoje przyjemności - mówi Utnik. - I trzeba pamiętać, że to, co jest przyjemnością dla mnie, nie zawsze będzie przyjemnością dla ciebie...

Radosław
Radosław Jerzy Utnik w Czwórce/fot. Wojciech Kusiński
(kd)
Czytaj także

Na wiecznych piórach i starej whisky zarobisz krocie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 16:25
Lokaty, obligacje, fundusze i giełda. Sposobów, dzięki którym można powiększyć swój majątek jest na tyle dużo, że każdy może wybrać coś dla siebie. Pytanie tylko czym się kierować, żeby zyskać jak najwięcej niewiele przy tym ryzykując.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coraz więcej Polaków w "podklasie społecznej"?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 13:00
Bieda, bezrobocie, społeczna izolacja: już 10 proc. Polaków zasiliło szeregi tzw. podklasy. Ta grupa będzie rosnąć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Pieczyński: mało osób wytrzymuje pustkę, ale trzeba

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 11:11
- Refleksja jest czymś, od czego uciekamy, ponieważ rodzi pustkę. Tymczasem z pustką trzeba się zmierzyć - mówił w Trójce aktor Krzysztof Pieczyński.
rozwiń zwiń