Skończył się czas internetowych hejterów?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 17:00
Najwyższy Sąd Administracyjny niedawno orzekł, że w ramach istniejącego prawa można domagać się ujawnienia danych, jakie zgromadził administrator serwisu internetowego.
Audio
  • Koniec z hejtem w sieci? Rozmowa z Piotrem Cichockim i Bartoszem Batorem (4 do 4/Czwórka)
Skończył się czas internetowych hejterów?
Foto: Glow Images/East News

Polskie media triumfalnie doniosły, że w polskim internecie skończył się czas bezkarności. W rzeczywistości niewiele się zmienia.

Sytuacja dotyczy bowiem najbardziej skrajnych przykładów elektronicznego nękania. Klasyczne i powszechne sieciowe obrażanie, wulgarność, itd. pozostaną w praktyce bez zmian.

– Wyrok jest ważny, ale nie umożliwia nieograniczonego dostępu do naszych danych osobowych – zaznacza Bartosz Bator, adwokat. – Nie można nadmiernie uspokajać hejterów, ale nie bójmy się tego, że jeśli napiszemy coś w sieci pod nie swoim nazwiskiem, to każdy będzie mógł pójść, poprosić o nasze prawdziwe dane i je uzyskać.

Tymczasem według dra Piotra Cichockiego z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, ważne jest, by każda zmiana prawna, mająca na celu ograniczenie możliwości obrażania w sieci, wprowadzona była "mądrze". A w tym przypadku należy zastanowić się, czy nowe prawo nie działa na korzyść wielkich firm, zamiast zwykłych zjadaczy chleba.

– Mamy do czynienia z rzeczywistością społeczną, która tworzy się na bieżąco – mówi gość "4 do 4". – To zupełnie nowa sytuacja i trudno przewidzieć, jak zmieni się społeczny kontekst. Czy nie będzie to umożliwienie kontroli wszelkiego rodzaju podmiotom nie indywidualnym, a korporacjom, które w większym stopniu mogą dochodzić swoich praw.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka internet psychologia
Czytaj także

Troll parenting – gdy rodzice ośmieszają swoje dzieci w sieci

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 13:00
Dogryzanie, obrażanie, negatywna motywacja – to metody coraz częściej stosowane przez rodziców wobec dzieci… w internecie. – Pamiętajmy, że to, co wrzucamy do sieci, zostaje tam już na zawsze, tego nie da się wymazać – przestrzega Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Casting na współlokatora to troska o dobrą atmosferę w domu

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 12:00
Odkąd zdobycie kredytu na mieszkanie stało się niemalże "mission impossible", wzrosło zainteresowanie lokalami do wynajęcia. Postanowiliśmy sprawdzić gdzie są najtańsze pokoje, na czym polega casting na współmieszkańca oraz co robi ekspert z dziedziny home stagingu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nasze dane osobowe coraz bardziej zagrożone!

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 12:40
Rząd podpisze ze Stanami Zjednoczonymi umowę o przekazywaniu informacji o klientach banków. Co to oznacza dla nas?
rozwiń zwiń