Czarnogóra - moc bałkańskich atrakcji w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 17:53
Niedaleko, tanio, kameralnie i słonecznie przez większość roku. Czarnogóra to kolejne europejskie państwo, do którego Polacy wybierają się coraz chętniej.
Audio
  • O zaletach Czarnogóry opowiedział podróżnik Paweł Osmólski (Czwórka/4 do 4)
Perast - małe miasto portowe położone na wybrzeżu Zatoki Kotorskiej w Czarnogórze
Perast - małe miasto portowe położone na wybrzeżu Zatoki Kotorskiej w CzarnogórzeFoto: Hons084 / Wikimedia / CC

Zdaniem gościa Czwórki, podróżnika i blogera Pawła Osmólskiego, niewielkie państwo położone na Bałkanach jest idealnym miejscem na późne wakacje. - Spędziłem tam w ubiegłym roku długi weekend listopadowy i zdecydowanie polecam również ten termin. W czasie dnia temperatura dochodzi do 25 stopni, jest bardzo przyjemne słońce - potwierdził.
Dużym atutem wyjazdu do Czarnogóry, w porównaniu do sąsiadującej z nią Chorwacji, jest aspekt finansowy. Dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na duże wydatki, to bez wątpienia bardzo istotne. - Ta różnica wciąż jest spora. Szczególnie chodzi o tę część Czarnogóry, która jest bliżej Albanii. Chorwaci zdecydowanie bardziej się cenią, bo też od dłuższego czasu są jednym z turystycznych centrów Europy, a ich mniejsi sąsiedzi dopiero o ten status zabiegają - przekonywał Osmólski.
PRZECZYTAJ TEŻ: Bałkany - poznaj ich serce, nie jedź na wybrzeże

Ogromne wrażenie na turystach zrobi z pewnością Kotor. Jak zapewniał gość Czwórki, Zatoka Kotorska często nazywana jest najdalej na południe wysuniętym fiordem i Wygląda, jak bałkański fragment... Skandyndawii. - Jest to jedno z najlepiej zachowanych w Europie miast średniowiecznych. Robi niesamowite wrażenie, przede wszystkim ze względu na otoczenie murów obronnych. Te mają blisko 4,5 km długości, a ich wysokość sięga nawet 20 metrów! - opisywał Osmólski.

Wyspa
Wyspa św. Stefana przynależy do miasta Budwa, foto: Citypeek / Wikipedia / CC

Z kolei dla imprezowiczów atrakcją będzie miasto Budwa. - Tam toczy się nieustająca zabawa. Mało kto przyjeżdża tam, żeby coś zwiedzić, obejrzeć. Liczy się promenada wzdłuż plaży, stanowiąca imprezowe centrum Czarnogóry. Samo miasto robi przedziwne wrażenie, bo kontrastują ze sobą niezwykle urokliwa, piękna starówka i wciskane gdzie popadnie wzdłuż plaży hotele-wieżowce, najczęściej zwyczajnie brzydkie - podsumował rozmówca Krzysztofa Grzybowskiego.
Czarnogóra jest niewielkim państwem, dlatego też w niedługim czasie można zwiedzić ją wszerz i wzdłuż, nie pomijając żadnego ważnego miejsca. A co szczególnie warto zobaczyć - o tym w nagraniu z "4 do 4".
ac/mp

Czytaj także

Albania - dziki i nieokiełznany raj dla łowców przygód

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 18:27
- Albania to nie jest jeszcze raj turystyczny, ale niewykluczone, że kiedyś się nim stanie. Ma do tego wszelkie podstawy. Póki co zachwyca dzikością, naturalnością i gościnnością - mówił w Czwórce podróżnik Tomasz Tułak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamek Drakuli z windami w studni

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 14:00
Wampir z Transylwanii czyli Drakula jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci popkultury. W samej Rumunii dużo istotniejszy jest Vlad Palownik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Belgrad kusi nocnym życiem

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 18:35
Stolica Serbii przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans. Do Belgradu każdego dnia przybywają tysiące turystów, których przyciąga życie nocne, kuchnia i przyjazny klimat metropolii położonej na wzgórzach w okolicy ujścia Sawy do Dunaju.
rozwiń zwiń