Albania - dziki i nieokiełznany raj dla łowców przygód

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 18:27
- Albania to nie jest jeszcze raj turystyczny, ale niewykluczone, że kiedyś się nim stanie. Ma do tego wszelkie podstawy. Póki co zachwyca dzikością, naturalnością i gościnnością - mówił w Czwórce podróżnik Tomasz Tułak.
Audio
  • Albania to zdaniem Tomasza Tułaka doskonały pomysł na wakacyjną podróż (Czwórka/4 do 4)
Góry w Albanii
Góry w AlbaniiFoto: godo godaj/Flickr/CC

Pasją gościa "4 do 4", który pracuje jako przewodnik wycieczek, jest odkrywanie Azji. Ten kontynent poznał od podszewki. Zakochał się także w Albanii, którą określił mianem "europejskiej Azją". - Jest to państwo, które niezwykle powoli się rozwijało. Dziś więc wygląda zdecydowanie inaczej niż reszta Europy. Zmiany następują, są widoczne, ale postępują w umiarkowanym tempie - opisywał Tułak. Wciąż fatalnie wyglądają w Albanii drogi. Nawet najważniejsze krajowe szlaki nie zachwycają nawierzchnią, co sprawia, że kierowcy muszą się przygotować na liczne problemy.

Turystyka kraju leżącego nad Adriatykiem i Morzem Jońskim również nie jest jeszcze szczególnie rozwinięta. Efektem tego w Albanii nie spotkamy tłumu wczasowiczów. - Zaznaczam jednak, że ta sytuacja może się szybko zmienić. Wielu Albańczyków mieszka poza granicami swojego państwa i łoży regularnie duże sumy w rozwój tego niewielkiego kraju. A przy tak wspaniałym położeniu geograficznym siłą rzeczy właśnie przemysł turystyczny może stać się tam wiodącym - wróży gość Czwórki.

PRZECZYTAJ TEŻ: Po albańskich drogach tylko wozem terenowym

Osoby ceniące sobie egzotykę będą się czuły w Albanii doskonale. Tym bardziej, że tamtejsza ludność jest niezwykle gościnna i otwarta dla przybyszów z innych krajów. - To też właśnie łączy ich i Azjatów. Ci ludzie chcą pokazać się z jak najlepszej strony, a nie są jeszcze spaczeni komercyjnym podejściem do turystów. Może się to oczywiście kiedyś zmienić, ale dziś jeszcze nie będzie wcale niczym dziwnym, jeśli w restauracji nie zapłacicie za obiad, a nocleg uda się znaleźć za koszt śniadania - przekonywał podróżnik.

Miejscowość
Miejscowość Mangalem w Albanii; foto: Etrusko25/Wikipedia/CC

Pozostałością po okresie władzy dyktatora Envera Hodży, są porozmieszczane w całym kraju bunkry. Część z nich przerabianych jest na dyskoteki i kluby, ale nie brakuje kiepsko zaludnionych terenów, gdzie pozostały one w niezmienionej formie i robią niezwykłe wrażenie. Tułak nie ma wątpliwości, że warto tam pojechać. - Albania zaskakuje i zachwyca w zasadzie na każdym kroku. To jest naprawdę powiew zupełnie innego powietrza, okazja do przeżycia bardzo ciekawej przygody - mówi podróżnik.

Jakie jeszcze atrakcje oferuje państwo, którego stolicą jest Tirana? Czy wyjeżdżając tam na wakacje, możemy mieć obawy o nasze bezpieczeństwo? Jakie koszty wiążą się z wyjazdem do Albanii? Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy w "4 do 4".

ac/mp/kd

Czytaj także

Albania - kraj gór, mórz i... niezwykłych przysmaków

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 18:08
Albania to kraj, który turyści dopiero odkrywają. Podobnie z tamtejszą kuchnią. Niewielu zna bowiem smak byrka, niezwykle popularnego ciasta, nadziewanego mięsem, szpinakiem, bądź serem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Algieria chce wyjść z cienia sąsiadów

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 18:00
Piłkarze reprezentacji Algierii byli jedną z największych sensacji zbliżającego się ku końcowi mundialu w Brazylii. Swoją ambitną postawą zyskali sympatię milionów ludzi na całym świecie. Może to przełożyć się na boom turystyczny, za sprawą którego kraj leżący między Marokiem i Tunezją, zyska popularność porównywalną do tej sąsiadów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje w Bangkoku - jest tanio, ale bardzo tłoczno

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 19:00
Tuki-tuki, sky-train, łódki i taksówki - turysta w Bangkoku ma w czym wybierać. Rozbudowany model komunikacji miejskiej pozwala poznać stolicę Tajlandii na różne sposoby. Ale na intymne zwiedzanie nie mamy co liczyć, bo w Bangkoku mieszka 15 milionów ludzi.
rozwiń zwiń