Salvador Dali i jego dom z suchego chleba

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 16:44
Jego obraz przedstawiający płonącą żyrafę zna chyba każdy. Jednak jeśli to wam nie wystarczy, jedźcie do muzeum Dalego Teatro-Museu Dalí w Figueres, które można nie tylko zwiedzać, ale także… częściowo zjeść.
Audio
  • "Salvador Dali i jego dom z suchego chleba" (Czwórka/4 do 4
Salvador Dali w 1939 roku
Salvador Dali w 1939 rokuFoto: Carl Van Vechten/Wikimedia Commons

Muzeum powstało jeszcze za życia malarza i zostało zaprojektowanego zgodnie z jego wizją. Pierwszą rzeczą, na jaką zwraca się uwagę podczas wizyty w budynku są rycerze z bagietkami na głowach, znajdujący się nad różową, jadalną fasadą muzeum. Jak twierdzi Piotr Bartoszewicz z portalu hiszpania-portal.pl, tak naprawdę nie ma w tym nic zaskakującego. – Dla Dalego chleb był symbolem Katalonii – opowiada. – W trakcie pracy nad obrazem potrafił odżywiać się tylko suchym pieczywem.

Oprócz zabawnych projektów i instalacji w muzeum znajdują się także najsłynniejsze obrazy artysty. Na dziedzińcu muzeum znajduje się tzw. deszczowy cadilac, do którego zaczyna padać, jeśli tylko wrzucimy monetę. Ci, którzy bardziej interesują się malarstwem, mogą obejrzeć takie obrazy jak "Miękki autoportret" czy "Apoteoza dolara".

szr

Czytaj także

Dzieła Dalego, Miro i Warhola trafiły na wyprzedaż

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 11:19
Japońskie Muzeum 43. Równoleżnika wyprzedaje całą kolekcję sztuki współczesnej. Wśród 400 obrazów znajdują się prace znanych artystów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amsterdam: "Słoneczniki" i inne dzieła dostępne dla zwiedzających

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 15:20
Po ponad półrocznych pracach remontowych, 1 maja Muzeum Vincenta Van Gogha w Amsterdamie ponownie otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających. Fani "Słoneczników” mogą już podziwiać dzieła słynnego impresjonisty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Infantka" Diego Velazqueza w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 16:27
Portret Infantki Małgorzaty Teresy z lat 50. XVII wieku autorstwa hiszpańskiego malarza Diego Velazqueza, będzie mona zobaczyć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
rozwiń zwiń