Rura, na której się nie tańczy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 19:45
Na Warszawskim Festiwalu Skrzyżowanie Kultur trwają warsztaty didgeridoo prowadzone przez Ondreja Smeykalę.
Audio

Do 1 października, w ramach Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur potrwają warsztaty gry na didgeridoo. Gościem "Czterech: Gramów!" był prowadzący je Ondrej Smeykal, znany na całym świecie didgerydysta.

Wynalezione przez australijskich aborygenów didgeridoo to instrument dla kreatywnych – podkreśla muzyk. Jest jedynie amplifonem – wzmacniaczem/przekaźnikiem naturalnych dźwięków, które wytwarza  nasze ciało. To jakby archaiczna odmiana beatboxu.  By grać na didgeridoo, należy uruchomić wyobraźnię, wydobyć to, co czujemy i przekazać za pomocą własnego ciała.

Sama nazwa – didgeridoo – nie ma konkretnego znaczenia. To jedynie wyraz dźwiękonaśladowczy, nawiązujący do odgłosów, jakie wydaje instrument. – Didgeridoo to taki syntezator – przyznaje Ondrej. – Wargami i przeponą nadaje się rytm, głosem wydobywa się melodię i akcenty, a językiem, policzkami i szczęką można robić modulacje harmoniczne – tłumaczy.

W najbliższym czasie artysta zagra koncerty w Gdańsku, Bydgoszczy, Wrocławiu i Kontrachcicach pod Opolem. Trasę koncertową po Polsce zakończy 9 października w Bielsku-Białej.Am

Czytaj także

NATURAL DREAD KILLAZ – Pusta kiermana

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2010 12:09
24 września wychodzi nowy album Natural Dread Killaz, kawałek “Pusta kiermana” to pierwszy singiel promujący to wydawnictwo i przy okazji nowość na naszej playliście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie ludzi, nie maszynek

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 19:11
Najnowsza płyta duetu IncarNations - "Radio Retro" już w obiegu!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pezet i Małolat -"Dziś w moim mieście"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 19:15
Najbardziej wyczekiwana premiera jesieni – album "Dziś w moim mieście" Pezeta trafi do sklepów już 1 października. Album poleca Czwórka!
rozwiń zwiń