Paweł "Konjo" Konnak: zawsze wierzyłem, że biorę udział w rzeczach wielkich

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 15:50
To nie tylko hiperaktywny showman, ale też świadek i uczestnik punkowej rewolucji w naszym kraju. - Dziś wiem, że kultura nie dzieli się na niską i wysoką, kultura to jedna całość - mówił artysta w Czwórce.
Audio

Swoje wspomnienia spisał w książce "Gangrena - mój punk rock song", która wreszcie trafia do normalnej dystrybucji. - Pierwsze wydanie mojej książki, rozszerzone o filmy o Robercie Brylewskim i te, które nakręciłem o zespole Dezerter, nie jest sprzedawane - tłumaczył artysta w studiu Czwórki.

Niebawem światło dzienne ujrzy drugie wydanie książki Pawła "Konjo" Konnaka, do której zamiast filmów dołączony zostanie czwarty tom jego poezji, pod tytułem "Nikt nie odda się za zupę". - Dlatego możemy śmiało powiedzieć, że kolega "Konjo" na 1 maja wykonał 300 procent normy i udostępnił narodowi polskiemu swoje przemyślenia na temat punk rocka z czasów mniej zabawnych niż obecne, czyli lat 80. - pokreśla gość Czwórki.

Tymczasem zdaniem m. in. Krzysztofa Grabowskiego z zespołu Dezerter, dla osób, które trzydzieści lat temu dorastały przy muzyce punkrockowej dziś w państwowych instytucjach panuje "życzliwa atmosfera", a wielu z nich zasiada na poważnych stanowiskach.

– Nie idealizowałbym tego – mówi gość Czwórki. – Na szczęście Krzysztof Grabowski funkcjonuje na scenie ponad 30 lat, podobnie Kazik i Kult, albo Skiba i ja, oczywiście w nieco innych wymiarach, natomiast nie ukrywajmy, tu chodzi o osobiste sympatie i bagaż przeżyć. Na przykład Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury i duża część jego załogi, to ekipa wychowana na punk rocku, oraz działaniach szeroko pojętego undergroundu lat 80. Stąd ta wielka życzliwość. Ci ludzie rozumieją, że kultura nie dzieli się na niską i wysoką, tylko jest nią jako całość.

Zresztą Krzysztof Grabowski popełnił wstęp do książki Konnaka. Napisał w nim, że "Konjo" ma duszę archiwisty i świetną pamięć do faktów. – W istocie mam instynkt Jana Długosza i Wincentego Kadłubka, ale nieskromnie powiem, że od zawsze wierzyłem, iż biorę udział w rzeczach wielkich i pięknych, choć oczywiście totalnie niszowych – tłumaczy "Konjo" w Czwórce. – Bo punk rock z lat 80. dopiero dekadę później stał się zjawiskiem, istotnym elementem popkultury.

Więcej o podziemiu, opozycji, przewrotach i historii, a także o muzyce i życiu muzyków dowiesz się, słuchając całej rozmowy z Pawłem "Konjo" Konnakiem, albo oglądając ją, po kliknięciu w plik filmowy.

(kd)

Czytaj także

Hades na żywo w "Dj Paśmie" (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 12:00
W kolejnym wydaniu "DJ Pasma" Hades - przedstawiciel hip -hopowej formacji HiFi Bandy - zagrał koncert specjalnie dla słuchaczy i widzów Czwórki!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Sienkiewicz w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 13:00
W czwórkowym "DJ Paśmie" artysta zagrał set na żywo. Posłuchajcie!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Wyga: hip hop od bluesa do reggae

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 18:00
Zgodnie ze swoją ksywką Jan Wyga z niejednego muzycznego pieca jadł chleb. Dowód tego raper dał na swoim debiutanckim solowym krążku "wyga.co", o którym opowiedział w audycji Hirka Wrony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marc Romboy: trzeba dużo szukać, żeby mieć ciekawe sety

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 10:00
Jeden z najbardziej charakterystycznych producentów na scenie house i techno opowiedział w Czwórce o tym, co go obecnie najbardziej kręci w muzyce.
rozwiń zwiń