Happysad: po "Zadyszce" przyszedł czas na świeży oddech

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 09:30
Przy okazji nagrywania swojego piątego longpleya skarżyska grupa zmieniła podejście do aranżowania piosenek. O zmianach i tajemniczym, nowym głosie pojawiającym się na krążku "Ciepło/Zimno" opowiedział w Czwórce gitarzysta grupy, Łukasz Cegliński.
Audio
  • Łukasz Cegliński o płycie happysad "Ciepło/Zimno"

Już pierwszy singiel z płyty, której premierę przewidziano na 5 września, zapowiadał spore zmiany w brzmieniu happysad. Piosenka "Wpuść mnie" kusi amerykańskim luzem spod znaku Kings of Leon i mocnym emo refrenem. Odsłonięta we wtorek 4 września w internecie płyta pokazuje, że tych nowych pierwiastków jest znacznie więcej. Pojawiają się wycieczki w stronę muzyki country, jak i duszne szamańskie klimaty.

Goszczący w studiu Czwórki Łukasz Cegliński opowiadał, że impulsem do zmian stała się wydana z okazji dziesięciolecia istnienia grupy, płyta "Zadyszka", na której inni wykonawcy wzięli na warsztat happysadowe klasyki. - Przez trzy lata od ostatniej płyty ("Mów mi dobrze" – przyp. red.), próbowaliśmy wprowadzić nowe życie do naszych piosenek. Mieliśmy poczucie, że jesteśmy blisko tego, by zacząć zjadać swój ogon. W jakiś sposób "Zadyszka" nam pomogła przełamać schemat myślowy w komponowaniu – opowiadał Cegliński.

Jednym z pomysłów na odświeżenie brzmienia zespołu było zaproszenie Marceliny, zdolnej piosenkarki młodego pokolenia, która zaśpiewała razem z Kubą Kawalcem w piosence "Nie będziem płakać". Muzyków Happysad urzekła jej debiutancka płyta i fakt, że w odróżnieniu od wielu wokalistek Marcelina sama sobie pisze teksty i muzykę.

- Po raz pierwszy zobaczyłem ją na Open'erze. Strasznie silne emocje mną targały podczas tego koncertu. Zaśpiewała proste, mocne melodie, dlatego zaprosiliśmy ją najpierw na wspólny koncert potem na płytę – wspominał Cegliński.

Tytuł płyty "Ciepło/Zimno" pośrednio nawiązuje do atmosfery nagrań, które odbywały się zimą w starej chacie na Warmii, przy trzydziestostopniowym mrozie. Jeśli chcesz się dowiedzieć w jaki sposób przebiegała rejestracja piosenek posłuchaj nagrania audycji.

Czytaj także

Happysad - rozmowa z Kubą Kawalcem

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2009 09:42
"Jeśli ktoś szuka rewolucji muzycznych, to na pewno nie znajdzie ich pod nazwą Happysad. Nie mamy aż tak otwartych głów, by tworzyć muzyczne pejzaże, trzymamy się kurczowo formy zwrotka, refren, zwrotka, refren".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Happysad - "Mów mi dobrze"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2009 07:25
Happysad po niedługim czasie od wydania koncertowego DVD przypomina się premierowym materiałem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zadyszka" na dziesięciolecie happysadów

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2011 16:01
Na jubileuszowym wydawnictwie zespołu ze Skarżyska Kamiennej pojawili się m.in. Czesław Mozil, Muchy i Enej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Happysad: ludzie mówią, że to nie nasz materiał

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 06:30
Srogi mróz, dzikie zwierzęta podchodzące nocą pod chatę, wieś na końcu świata - tak wyglądały okoliczności nagrania piątego krążka skarżyskiej grupy. O nowym longplayu opowiedzieli w Czwórce liderzy Happysad, Kuba Kawalec i Łukasz Cegliński.
rozwiń zwiń