Inspicjent teatralny. Praca niedoceniana, ale i nieoceniona

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 14:23
Ogromne platformy, wirtualne wizualizacje, orkiestra i skomplikowany układ świateł, a do tego biegający za kulisami aktorzy – to wszystko koordynuje jedna osoba: inspicjent teatralny.
Audio
  • Na czym polega praca inspicjenta teatralnego i czy każdy może ją wykonywać? (W to mi graj/Czwórka)
Inspicjent teatralny sprawia, że wszystko w teatrze działa tak, jak powinno
Inspicjent teatralny sprawia, że wszystko w teatrze działa tak, jak powinnoFoto: Pixabay.com/Public Domain/cjsinnott0

Choć widzowie nie mają często pojęcia o jego istnieniu, to inspicjent sprawia, że teatr działa jak dobrze naoliwiona maszyna. - Moim podstawowym zadaniem jest sprawić, by spektakl przebiegał tak, jak powinien, by światła, scenografia, dźwięk, wideo, rekwizyty i aktorzy pojawili się w określonym miejscu i czasie. Przez specjalny mikrofon daję im różnego rodzaju znaki w trakcie spektaklu - opowiadał Wojciech Sobolewski.

Przyznał, że inspicjent powinien być człowiekiem o żelaznych nerwach, ale także dużej dozie wrażliwości i empatii. - Pracujemy z artystami, do tego w sytuacjach kryzysowych i trzeba zachować zimną krew, mieć wyobraźnię i reagować, bo wszystko dzieje się na żywo - mówił. Tłumaczył, na czym polega różnica w pracy inspicjenta teatralnego od operowego, zdradził, czym są "teatralne raporty", ale opowiadał także o dziwnych sytuacjach i "wypadkach", które przydarzyły mu się w trakcie kariery inspicjenta.

W audycji wysłuchaliśmy także rozmowy Dominiki Klimek z inspicjentem Teatru Roma w Warszawie, Tomaszem Narlochem, który oprowadzał nas po swoim miejscu pracy.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzenie: Michał Piwowarek

Goście: Wojciech Sobolewski (inspicjent TR Warszawa)

Data emisji: 16.06.2016

Godzina emisji: 21.00

kd/kul

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Weronika Bochat zaprasza na musical do pogłówkowania

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 14:20
Z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie związana jest od 14. roku życia. Właśnie pracuje nad swoją drugą główną rolą - w musicalu "Pięć ostatnich lat", który stanowi wyzwanie zarówno dla wykonawców, jak i odbiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seniorzy i młodzież z ośrodka na jednej scenie

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 15:50
W spektaklu "Poczekalnia, czyli gry na czas" nastolatki i emeryci stanęli ramię w ramię, a producent hip-hopowy Proceente stworzył do przedstawienia muzykę. - Zajmujemy się dramą i teatrem zaangażowanym społecznie - mówi Aldona Żejmo-Kudelska z DramaWay.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witkacowska wolność i forma w Malabar Hotel

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2016 09:00
Nazwa teatru Malabar Hotel została zaczerpnięta z twórczości Witkacego. Wybrana forma teatru daje twórcom nieograniczone możliwości, ale też stawia poważne wyzwania.
rozwiń zwiń