"Puppenhaus". Delikatnie o zdradzie i historii

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 16:50
- Premiera to taki moment w pracy nad sztuką, w którym już dokładnie wiemy, jak będzie nam się grać spektakl potem. W przypadku "Puppenhaus" okazało się, że będzie wspaniale, bo jest w nim ogromna delikatność - mówi Agnieszka Żulewska.
Audio
  • Aktorzy Agnieszka Żulewska i Sebastian Pawlak o nowym spektaklu w TR Warszawa "Puppenhaus. Kuracja" (W to mi graj/Czwórka)
Agnieszka Żulewska i Sebastian Pawlak w studiu Czwórki
Agnieszka Żulewska i Sebastian Pawlak w studiu Czwórki Foto: Czwórka

Czytaj także
jan peszek pap 1200.jpg
Jan Peszek jako Helge i jego teatralna "Uroczystość"

Twórcy spektaklu - Magda Fertacz i Jędrzej Piaskowski - postanowili spojrzeć na problem zdrady i kolaboracji z perspektywy alternatywnych kodów pamięci – przemilczanych, niewygodnych, uciekających od plakatowego bohaterstwa i czarno-białego rozumienia patriotyzmu.- W pewnym sensie to także opowieśc o odczarowaniu tejże pamięci. I o wyzdrowieniu - wyjaśnia Sebastian Pawlak.

Sztuka "Puppenhaus. Kuracja" została zrealizowana w ramach programu Debiut TR, którego celem jest wspieranie rozwoju najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. - Praca z Magdą Fertacz i Jędrzejem Piaskowskim była dla nas nowym doświadczeniem. Zaskoczył nas ich totalny profesjonalizm oraz to, że w dużym stopniu tekst był już gotowy. A to rzadko zdarza się przy pracy ze współczesnymi dramaturgami - wspominająaktorzy i opowiadają o kontekście historycznym "Puppenhaus. Kuracji", o istocie pamięci, a także o aktorce, dla której powstał Teatr Rozmaitości w Warszawie.

Czytaj także
Grzegorz Jarzyna PAP 1200x660.jpg
"G.E.N" - eksperyment teatralny "po bandzie"

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Goście: Agnieszka Żulewska, Sebastian Pawlak (aktorzy)

Data emisji: 8.03.2017

Godzina emisji: 13.16

kul/mg

Czytaj także

Biblia w skróconej wersji. "Rzecz o Bogu na wesoło"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 16:50
- Wzięliśmy na warsztat przypowieści biblijne i potraktowaliśmy je nieco z przymrużeniem oka. Odkąd gramy to przedstawienie, jeszcze sie nie zdarzyło, żeby publiczność nie zanosiła się śmiechem - opowiadają współtwórcy "Biblii w skróconej wersji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat Numer Trzy. "Teatr bez szansy na sukces"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 15:00
- Teatr, do którego pojechałem, mieści się w miejsowości leżącej za Uralem, właściwie na Syberii. Tamtejsi aktorzy robią sztukę i żyją sztuką bez najmniejszej szansy na sukces - mówi Jacek Matecki, autor reportażu "Dramat Numer Trzy".
rozwiń zwiń