Kathputli, czyli lalkarska kultura rodem z Indii

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 18:41
Z czego zrobione są indyjskie marionetki? Jakie historie mogą nam opowiedzieć? Czy marionetka potrafi tańczyć? O tym mówiła w Czwórce Daria Dulok, badaczka indyjskich widowisk teatralnych i kinematografii.
Audio
  • O indyjskim teatrze, tradycji i kulturze, ale także o tym, jak tworzy się indyjskie marionetki kathputli - mówi Daria Dulok (W to mi graj/Czwórka)
Daria Dulok w studiu
Daria Dulok w studiuFoto: Czwórka

lalka czerwony kapturek 1200.JPG
Lalkarstwo. Sztuka, która wychodzi z cienia

Ekspertka Czwórki tłumaczyła m.in., jak rozpoczęła się jej teatralna pasja i co ukierunkowało ją właśnie na Indie. Mówiła także o swoich doświadczeniach, związanych ze zgłębianiem wiedzy o tamtejszej teatrologii.

- Na pewno akademicka wiedza, pobierana w Polsce, nie wystarczy, by wejść w kulturę teatralną Indii, bo ta jest ogromna, ale także niezwykle ukontekstowiona, związana z obyczajowością, historią i sferą religijną - przekonywała Daria Dulok. - Mówimy tu nie tylko o instytucjonalnym teatrze, ale przede wszystkim bardzo bogatej tradycji widowisk ludowych, teatru klasycznego - tłumaczyła.

Opowiadała także o oryginalnych indyjskich marionetkach kathputli i trudnej sztuce animowania tych lalek - również od strony technicznej. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania drugiej godziny audycji, w której rozmawialiśmy też z twórcami spektaklu "Otello" w stołecznej Akademii Teatralnej. W programie zapraszaliśmy Was również do stołecznego teatru Roma na musical "Piloci".

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Daria Dulok (Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu)

Data emisji: 23.09.2017

Godzina emisji: 12.08

kd/kk

Czytaj także

W ferie poznaj teatr dla dzieci od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 12:28
- Rzadko traktuję teatr jak instytucje. Zawsze chciałam pracować nie w instytucji, a właśnie w teatrze - mówiła w "Stacji Kultura" Aldona Kaszuba, kierowniczka literacka Teatru Baj w Warszawie i autorka pomysłów na wszystkie atrakcje "Ferii z Bajem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alternatywny bohater wojenny. Jak opisał go Hrabal?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 18:55
Przedstawienie "Pociągi pod specjalnym nadzorem" na podstawie prozy Bohumila Hrabala oglądać można w warszawskim Teatrze Dramatycznym na Scenie na Woli im. T. Łomnickiego. - Myślę, że obecnie w Polsce wyobrażenie na temat bohatera II wojny światowej jest nieco inne niż u Hrabala i w Czechach - mówi reżyser spektaklu Jakub Krofta.  
rozwiń zwiń