"Frida. Życie. Sztuka. Rewolucja." - historia artystki przeniesiona na deski teatru

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 18:00
- Napisałem sztukę, która jest w jakimś sensie wyjątkowa, ponieważ jest monodramem. Jest zapisem poetyckim inspirowanym życiem i twórczością Fridy Kahlo - mówił reżyser Jakub Przebindowski.
Audio
  • Jakub Przebindowski i Martyna Kliszewska o sztuce "Frida. Życie. Sztuka. Rewolucja" (W to mi graj/Czwórka)
Nickolas Muray: Frida na ławceFrida on Bench
Nickolas Muray: Frida na ławce/Frida on BenchFoto: mat. prasowe/Nickolas Muray Photo Archives

Scenarzysta przyznaje, że sztukę napisał z myślą o malarce i aktorce Martynie Kliszewskiej - Pomyślałem, że te dwa doświadczenia, osoby która jest jest czynna na płaszczyźnie aktorskiej i malarskiej będą dobrym zaczynem do tego, żeby zbudować rolę i pokazać historię niesamowitej kobiety jaką była Frida Kahlo - mówił w rozmowie z Michałem Piwowarkiem.

- Marzyłam o tym, żeby zagrać Fridę, żeby zmierzyć się z tą rolą. Poznawałam tę postać od wielu lat - teraz nadszedł moment 110 rocznicy urodzin, wydał nam się najbardziej naturalny do wystawienia sztuki o życiu artystki - opowiadała odtwórczyni głównej roli Martyna Kliszewska.

Reżyser łączy na deskach teatru elementy video art, performance, video teatru, opowiadając w ten sposób o złożonym i wyjątkowym życiu malarki. Sztukę "Frida. Życie. Sztuka. Rewolucja" będzie można zobaczyć od 29 października w Teatrze Kępa w Warszawie.

Czy o Fridzie można mówić inaczej niż w kontekście sztuki, którą tworzyła? Zapraszmy do wysłuchania rozmowy. W nagraniu także o wystawie prac  pt. "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" którą od 28 września można oglądać w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. 


***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: w nagraniu rozmowy Jakub Przebindowski (scenarzysta i reżyser sztuki), Martyna Kliszewska (malarka i aktorka, odtwórczyni głównej roli w sztuce)

Data emisji: 21.10.2017

Godzina emisji: 12.08

ac/kh

Zobacz więcej na temat: TEATR Czwórka
Czytaj także

Kathputli, czyli lalkarska kultura rodem z Indii

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 18:41
Z czego zrobione są indyjskie marionetki? Jakie historie mogą nam opowiedzieć? Czy marionetka potrafi tańczyć? O tym mówiła w Czwórce Daria Dulok, badaczka indyjskich widowisk teatralnych i kinematografii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chi-Chi Ude i Honorata Karapuda - kolor, obraz, fotografia

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 16:55
Duet artystyczny Chi-Chi Ude i Honorata Karapuda - projektantka i fotograf - reprezentują różne dziedziny sztuki, ale ich współpraca owocuje niezwykle intensywnymi projektami.
rozwiń zwiń