Dzień Płyty Winylowej - drugie życie czarnego krążka

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 14:58
21 kwietnia to dzień płyty gramofonowej. Czwórka zaprasza na wspólne świętowanie międzynarodowego Record Store Day. 
Audio
  • O magii muzyki z winyla w Międzynarodowy Dzień Płyty Gramofonowej (Sobotologia/Czwórka)
Record Store Day odbywa się co roku w jedną z kwietniowych sobót
Record Store Day odbywa się co roku w jedną z kwietniowych sobótFoto: Shutterstock.com/Adul10

Jest okrągła, czarna, zwykle o średnicy 30 cm, z zapisanym spiralnie, analogowym nagraniem dźwiękowym. Wykonywana z ebonitu, szelaku lub polichlorku winylu, skąd wzięła się jej nazwa - płyta winylowa. - Czarny krążek to nazwa potoczna, choć w wersji kolekcjonerskich występują także w kolorze, lub z naniesionym obrazkiem graficznym zwane "picture discami" - opowiadał jeden z rozmówców Kai Zemły. 

Choć na kilka dekad została wyparta przez bardziej nowoczesne nośniki dźwięku i w końcu: internetowy streaming, obecnie płyta winylowa przeżywa swój renesans. - Panuje "moda na winyle", która trwa od kilku lat. Wydaje mi się, że każde wydanie materiału muzycznego będzie podzielone na streaming, płytę kompaktową i winyl. Mam nadzieję, że tak już zostanie, bo to fajny model - przekonywał gość Czwórki. - Zdania co do jakości dźwięku są podzielone. Jedni twierdzą, że jedyna "muzyka z duszą", inni przekonują, że idealne odwzorowanie dźwięku daje płyta kompaktowa. Prawda leży pewnie pośrodku - dodawał.

Wracamy do klasycznych nośników, czy ulegamy chwilowej modzie? Na czym polega czar muzyki z adaptera? Czy jakość dźwięku rzeczywiście jest odczuwalna? Czego wg fanów winyli brakuje płycie kompaktowej i streamingom? O tym w nagraniu. 

Z okazji międzynarodowego święta Record Store Day Czwórka łączy swoje wieczorne audycje zamieniając radiowe studio w salę klubową. 21 kwietnia od godz. 20.05 swoje sety zagrają: Łukasz Mitura, Bisti, Holiday 80, Kovvalsky, Karol Aleksander, Wojtek Jarosiński [JEALO], Kamilescu DeepMix, Warszawa, Green Jesus, Hadrian, Michał Lipka (Cpt Sparky), Hadrian, Marcin HarperLast Robots, Maciej Karpiński/MO, TBA. Więcej na temat wydarzenia w linku.

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi:  Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Gość: Dariusz Lutomski (z Repliq Media), Wojciech Kapełko (właściciel sklepu "Płyty gramofonowe")

Data emisji: 21.04.2018

Godzina emisji: 8.15

ac

Czytaj także

Dzień Winyla. Czy czarny krążek zawsze jest czarny?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2016 17:30
W każdą trzecią sobotę kwietnia na całym świecie obchodzony jest Record Store Day, czyli Dzień Płyty Winylowej. My tego dnia przyglądamy się fenomenowi słuchania muzyki z gramofonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Record Store Day. Zostań winylowym diggerem

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 14:38
- Na wystawę "Szafa grająca" i Record Store Day w Muzeum POLIN zapraszamy wszystkich, którzy chcą przejść na drugą stronę płytowej tęczy - mówili w Czwórce Kajetan Prochyra, koordynator sceny muzycznej w Muzeum POLIN oraz Maciek Kopeć, główny organizator Record Store Day 2017 w Warszawie.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Record Store Day Warsaw - święto fanów winyli

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 12:46
W najbliższy weekend (21 i 22 kwietnia), w centrum kulturalnym Mała Warszawa odbędzie się Record Store Day Warsaw - niezwykłe święto fanów muzyki.
rozwiń zwiń