Odmrażanie życia społecznego. Czas korzystać z kultury i sportu

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 13:15
Wchodzi w życie czwarty etap odmrażania gospodarki i życia społecznego. Kończy się większość restrykcji, jednak nie zapominajmy o ostrożności i higienie, gdy idziemy do kina, na koncert czy masaż. 
Audio
  • Dr Jolanta Tkaczyk opowiada o zasadach obowiązujących po wprowadzeniu czwartego etapu odmrażania gospodarki (Sobotologia/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Rachaphak

Etapy odmrażania gospodarki zostały nazwane "Powrotem do nowej normalności". Proces ten jest podzielony na 4 części - polega na fazowym znoszeniu obostrzeń uniemożliwiających nam dotychczasowe zwyczajne funkcjonowanie, które znaliśmy przed wybuchem pandemii. Dziś (6 czerwca) wchodzi w życie czwarty etap. 


shutterstock siłownia 1200.jpg
Wracają siłownie - łączą stare i nowe zasady

- Możemy już dużo rzeczy robić - mówi dr Jolanta Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. - Tylko de facto wiele zależy od samych usługodawców czy osób, które są odpowiedzialne za poszczególne organizacje czy przedsiębiorstwa - dodaje.  

Od dłuższego czasu można już wyjść, bez ograniczeń, do parku, czy skorzystać z rekreacji na świeżym powietrzu. - Możemy nawet korzystać z rekreacji w przestrzeni zamkniętej tylko przy zachowaniu reżimu sanitarnego - mówi ekspertka. - Dziś mamy też możliwość wyjechania do ośrodka wypoczynkowego. Możemy korzystać z części muzeów - wymienia. 

Od 4 maja zostały otwarte centra handlowe i oczywiście ich funkcjonowanie przebiega z zachowaniem zasad ostrożności. - W niektórych sklepach jest ograniczony dostęp np. do przebieralni, jeśli chodzi o odzież. Nie ma już limitów osób w sklepach - podkreśla Jolanta Tkaczyk.


koronawirus maseczka 1200 shutterstock.jpg
Wakacje w czasie pandemii - jak je zaplanować?

Otwarte, ale jeszcze zamknięte

Bez problemu można korzystać już wszelkie rodzaje usług. Zakłady fryzjerskie, kosmetyczne czy rehabilitacja są już dostępne. 6 czerwca mogą też już być otwarte salony masażu relaksacyjnego. Możemy śmiało wybrać się na basen, choć jeszcze nie do aquaparku. Tu termin otwarcia został przesunięty najprawdopodobniej na 1 lipca, gdyż niezbędne jest doprecyzowanie przepisów. 

Basen, siłownia, klub fitness, teatr i kino od dziś mogą otworzyć swoje drzwi dla klientów. - Nie oznacza to jednak, że wszystkie będą od razu dostępne - zwraca uwagę rozmówczyni Ady Janiszewskiej. - Już dziś wiemy, że największe kina, multipleksy, nie otworzą się 6 czerwca tylko będą się otwierały w terminie późniejszym. Widać zasadę, że im większy obiekt tym więcej potrzebuje czasu na dostosowywanie się - dodaje. 

Ta sama prawidłowość dotyczy też muzeów. Te duże, interaktywne otworzą się później. Powoli możemy też wracać na imprezy masowe, jednak liczba osób uczestnicząca w koncercie, w przepisach, została ograniczona do 150. To samo dotyczy wesel, wyjątkowo weselnicy zwolnieni są z obowiązku noszenia masek ochronnych. 

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 06.06.2020

Godzina emisji: 10:14

pj/kd

Czytaj także

Praca zdalna. Ma już prawie pół wieku. A skąd się wzięła?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 14:34
1 maja to Święto Pracy, ale w tym roku przeżywane nietypowo, bo zdalnie. Wielu z nas pracę zdalną zaczęło w połowie marca, ale ten system jest dużo starszy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chrom - pierwiastek chemiczny dla łasuchów

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 14:49
Chrom nie tylko przyspiesza spalanie tłuszczów, ale też pomaga obniżyć poziom cukrów we krwi. - Co prawda nie działa jak magiczna różdżka, ale w połączeniu z aktywnością i zbilansowaną dietą może uczynić cuda - przekonuje  dietetyk Magdalena Czyrynda-Koleda.
rozwiń zwiń