Murale. Historie zapisane na ścianach miast

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 17:50
Historia murali jest tak długa, jak historia człowieka. Te pierwsze odnaleziono w grobowcach czy jaskiniach, te współczesne do niedawna głównie kojarzone były z kulturą hip-hopu. Dziś to nie tylko dzieła sztuki, ale też atrakcje turystyczne, które przyciągają zwiedzających.
Jedna z ulic na Brookynie
Jedna z ulic na BrookynieFoto: gabriel12/Shutterstock.com

- Murale uzupełniają tkankę miejską i zmuszają przechodniów do przemyśleń. Z mojego punktu widzenia najciekawsze są te, które wpisują się w kontekst otoczenia i w architekturę miejsca, w którym powstają - mówi Karol Szufladowicz współzałożyciel Good Looking Studio.

Posłuchaj
04:12 [CZWORKA] Sobotologia 15 sierpień 2020 mural.mp3 Historia murali. Kto "znaczy" miasto? (Sobotologia/Czwórka)

 W rankingach najwyższe pozycje należą do malowideł ściennych z Nowego Jorku, Casablanki, Montrealu i Dublina, który w latach 70. XX wieku zasłynął z murali politycznych. - Murale mogą poruszać właściwie każdą tematykę. Niektóre mają na celu estetyzację przestrzeni, inne traktowane są jako nośnik przekazu społecznego, są też takie, które powstały w hołdzie twórcom lub ważnym wydarzeniom historycznym - wymienia rozmówca Agaty Nowotnik.

Posłuchaj także:

Najnowszy mural w Warszawie powstał z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Liczy on 360 metrów kwadratowych, w komiksowej stylistyce przedstawia postacie związane z Bitwą Warszawską. Górującą postacią jest marszałek Józef Piłsudski ze wzniesionymi w geście superbohatera ramionami. Mural można oglądać przy ul. Prostej 2/4. 

100-lecie Bitwy Warszawskiej 1920. Wyjątkowy mural KGHM w centrum Warszawy i wystawa w stylu Marvela / KGHM Polska Miedź SA

https://twitter.com/kghm_sa/status/1294542793914884096?s=20

Na powstanie muralu składają się dwie fazy: projektowanie i wykonanie. Czas pracy zależy od tego, jak bardzo skomplikowane jest to dzieło. - Jak w każdej dziedzinie, tutaj też ćwiczenia czynią mistrza - śmieje się Szufladowicz. - Dlatego początkującym twórcom murali radzę, by pierwsze projekty wykonywali "na brudno". A kiedy ruszycie w miasto, pamiętajcie o formalnościach. To też ważny element tej artystycznej działalności - dodaje.

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 15.08.2020

Godzina emisji: 09:40

kul


Czytaj także

Jak muzea i galerie ratują życie człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 14:50
O tym, że sztuka korzystnie wpływa na zdrowie, wiadomo od dawna. O ile kiedyś jednak mówiło się o tym w kontekście zdrowia psychicznego, to dziś naukowcy przekonują, że wystarczy raz w roku odwiedzić muzeum, by obniżyć ryzyko przedwczesnej śmierci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

BohaterON. Dopisz się do historii i podziękuj bohaterom

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 19:00
BohaterON - włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Jednym z jej elementów jest akcja "Wyślij kartkę dla Powstańca". 
rozwiń zwiń