Sposoby na nietrafione prezenty świąteczne

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 16:17
Nasz Święty Mikołaj pod choinkę przyniósł mnóstwo prezentów, a wśród nich taki, który nam się nie podoba. Podpowiadamy co z nim zrobić i jak się go pozbyć. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Stockshakir

 

choinka boże narodzenie 1200.jpg
Lampki nie tylko na choince. Patenty na świąteczne ozdoby

Najlepiej nie otrzymywać nietrafionych prezentów. Może w tym pomóc otwarta komunikacja. - Zawsze staram się pisać listy do Świętego Mikołaja, moja rodzina też ma taki zwyczaj, że mówimy sobie wprost co nas ucieszy - mówi Małgorzata Przewalska, autorka bloga minimalizm.pl. - Natomiast zdarzyło się, że dostałam pierścionek bardzo ładny, ale bardzo nie w moim stylu. Powiedziałam wprost Mikołajowi, że z tego sklepu ucieszyłby mnie bardziej inny pierścionek. Wymieniliśmy i dzięki temu noszę go do dziś, a nie leży w szafce.


Posłuchaj
08:29 _PR4_nietrafione_prezenty_all_ 2020_12_26-09-15-00.mp3 W audycji radzimy, co robić z nietrafionymi prezentami (Sobotologia/Czwórka)

Nie zawsze nas stać i możemy sobie pozwolić na taką otwartość. Co jeśli już otrzymamy niechciany prezent? Jak sobie wtedy radzić? - Jeśli mamy coś, czego nie używamy, to puśćmy to w obieg. Jednym ze sposobów na oddanie takiego prezentu jest jego sprzedanie, lub przekazanie na cele charytatywne - tłumaczy gość audycji. - Wymiana, lub oddanie takiego prezentu to nic złego, to przecież nam ma on sprawiać przyjemność, a nie osobie, która nam go wręczyła.

koronawirus święta sylwester 1200 free
Sylwester w pandemii? W swetrze, ale z perłami

Posłuchaj:

Nie od razu też trzeba się go pozbywać. Można się zastanowić jak najlepiej wykorzystać podarunek, tak, żeby mógł nas cieszyć. 

- To zależy od tego co to jest za produkt. Jeśli jest to odzież, można twórczo ją przerabiać - przekonuje dr Jolanta Tkaczyk, ekspertka zachowań konsumenckich Akademii Leona Koźmińskiego. - Widziałam np. biżuterię z różnych części garderoby, kilimki, chodniczki, czy po prostu szyte patchworkowe kołdry lub koce.

Posłuchaj:

Jeżeli zdecydujemy się na wyrzucenie elektroniki, to pamiętajmy, że przy wyrzucaniu musimy ją oddzielać od innych odpadów komunalnych. Muszą trafiać do odpowiednich punktów, gdzie zostaną rozebrane, niektóre elementy zutylizowane, a niektóre odzyskane. 

***

Tytuł audycji: Sobotologia 

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowały: Adrianna JaniszewskaAgata Nowotnik

goście: Małgorzata Przewalska (autorka bloga minimalizm.pl), dr Jolanta Tkaczyk (ekspertka zachowań konsumenckich Akademia Leona Koźmińskiego)

Data emisji: 26.12.2020

Godzina emisji: 09.15

aw

Czytaj także

Świąteczne prezenty - jak będą wyglądały w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 11:29
W programie sprawdzimy m.in. ile kosztować nas będą tegoroczne święta. Powiemy także o najmodniejszych i najczęściej wybieranych prezentach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świąteczny konsumpcjonizm. Prof. Jackowski: w tym roku wydajemy dużo mniej

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 18:16
- Być może będziemy świadkami odwrócenia się od konsumpcjonizmu i skupienia myśli na pewnych ponadczasowych wartościach - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Jackowski, prawnik i ekonomista.
rozwiń zwiń