Noc Muzeów. Czekają słodycze, malarstwo i noblistka

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 12:00
Na tę noc czekali wszyscy miłośnicy sztuki, ale także ci, którzy stęsknili się za kulturą w ogóle. Tegoroczna Noc Muzeów będzie wyjątkowa, wiele placówek kultury łączy ofertę na żywo z tą wirtualną. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Rawpixel

shutterstock_pandemia relacje 1200.jpg
Luzowanie obostrzeń. Czy zachowamy się odpowiedzialnie?

Tegoroczna odsłona Nocy Muzeum będzie trochę inna niż dotychczas, bo potrwa cały weekend. Warto przypomnieć, że już od 4 maja muzea oraz galerie sztuki w Polsce są otwarte i działają zgodnie z reżimem sanitarnym. 


Posłuchaj
07:55 czwórka sobotologia 15.05.2021 noc muzeów.mp3 Noc Muzeów opanuje Polskę (Sobotologia/Czwórka)

 

Słowo "noc" jest w tym roku symboliczne, ze względu na to, że wydarzenia zostały nieco przedłużone, placówki związane ze sztuką i kulturą można odwiedzać przez cały weekend


Muzeum Narodowe w Warszawie dla zwiedzających w sobotę otwiera się już o 19.00,  a czynne będzie do północy. - Będzie można zwiedzić wszystkie wystawy w gmachu głównym - mówi Ada Janiszewska. - Przygotowano również kameralne, wieczorne spacery po Parku Rzeźby w Królikarni oraz po zespole parkowym przy Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim - dodaje. 

owady miasto motyl shutter 1200.jpg
Na ratunek miejskim owadom - zgaśmy latarnie

Fabryka słodkości

Jak ocenia Czwórkowa reporterka, w podróży nie może zabraknąć słodkości. A najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będzie wizyta w warszawskiej Fabryce Wedla. 

- Wedel, jak co roku, weźmie udział w Nocy Muzeów. W tym roku wyjątkowo zapraszamy naszych konsumentów do odwiedzenia fabryki w formie wirtualnego spaceru, który będzie dostępny na naszej stronie - mówi Dominika Igielińska, przedstawicielka Wedla. - Dzięki wersji online możemy pokazać zwiedzającym linie, które do tej pory pozostawały w ukryciu, m.in. demonstrujemy, jak powstaje "ptasie mleczko". Była to pilnie strzeżona linia produkcyjna, gdzie nie wpuszczaliśmy nikogo spoza firmy. Teraz robimy ukłon w stronę naszych wielbicieli i uchylamy rąbka tajemnicy. Nie zapominamy też o naszych podstawowych produktach: tabliczkach czekolady oraz torcikach wedlowskich. Czwartym miejscem, do którego zapraszamy, będzie historyczny gabinet Jana Wedla - dodaje. 

shutterstock telewizja serial 1200.jpg
Klasyczna telewizja umrze do 2030 roku. Winnym mają być platformy streamingowe

 

Mazowiecki Instytut Kultury też nie próżnuje. - Tak się składa, że nasze cztery galerie są już otwarte - mówi Magdalena Ulejczyk, dyrektor tej placówki. - Galeria XX1 planuje wydarzenie performatywne, które zacznie się już o 18.00 i potrwa do 1 w nocy. Artysta Robert Kuśmierowski przygotował interaktywną wystawę, o której napisał "proponuję zabudowę-rozbudowę okien Galerii dwiema kuriozalnymi przestrzeniami, dwóch współczesnych, wycofanych społecznie singli, którzy nawet nie wiedzą, że mieszkają o krok od siebie ( S / PACE / S ). To, czym na co dzień się zajmują, co konstytuuje ich wnętrze metrażowe i duchowe, spowoduje kilkuwarstwową konfrontację, istny samopas optyczny, konsumowany z zewnętrznej części Galerii i dodatkowo wytworzy dialog między spodziewanym i tym tylko przechodzącym odbiorcą" - cytuje. 

Atrakcji nie brakuje również w galerii Elektor i Foksal. 

Wisienką na torcie warszawskich propozycji na tegoroczną Noc Muzeów może być propozycja Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Zuzanna Podgórska, fizyk jądrowy, działająca w Stowarzyszeniu Rzecznicy Nauki i edukatorka w muzeum noblistki proponuje spacer pełen wrażeń. - Zapraszam już dziś na wyjątkowe nocne zwiedzanie muzeum, na ulicę Freta 16 w Warszawie. To kamienica, w której urodziła się i spędziła pierwszy rok życia nasza podwójna noblista - dodaje. 

Muzeum zaprasza do środka, ale ma dla chętnych też propozycją "zewnętrzną". - Z uwagi na szczególne warunki jedna z wystaw będzie dostępna już z zewnątrz, bez wchodzenia do budynku. Będzie można posłuchać o tym, co kiedyś znajdowało się w niewielkim pomieszczeniu na parterze - mówi rozmówczyni Czwórki. - Jeden z naszych edukatorów, doktor Marcin Dolecki opowie o najnowszej wystawie czasowej "W świecie dzidzi i kogutka". OD 19 do 1 w nocy zapraszamy na zwiedzanie Muzeum w świetle latarek UCV, poszukamy śladów radioaktywności - zaprasza. 

We wnętrzach Muzeum spotkamy też gościa, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu Edyta Łukaszewska przeczyta wybrane przez nas wybrane fragmenty biografii noblistki. Będziemy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęci, czy zwiedzić szopę - pierwsze laboratorium państwa Curie.  

Posłuchaj:


W Trójmieście udział w Nocy Muzeów zadeklarowały m.in. ASP, Muzeum Archeologiczne, Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Muzeum Sopotu. 


We Wrocławiu większość imprez Nocy Muzeów odbędzie się online. W wirtualnym zwiedzaniu udział wezmą m.in. oddziały Muzeum Miejskiego i Muzeum Narodowego, Muzeum Mineralogiczne i Muzeum Przyrodnicze. 

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 15.05.2021

Godzina emisji: 09.24

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka muzeum wystawa

Czytaj także

"Dziedzictwo". Muzeum POLIN zaprasza na spotkanie z "konstelacją gwiazd"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 17:20
Muzeum POLIN rozpoczyna nowy program poświęcony dziedzictwu żydowskich twórców, myślicieli i działaczy z Polski, którzy zmieniali oblicza sztuki, nauki, gospodarki czy polityki - w pełnych niepewności wiekach XIX i XX. - "Dziedzictwo" kontynuuje wątki poruszone na naszej stałej wystawie, ale filtruje je przez 26 niezwykłych życiorysów i jednostkowych historii - opowiada Joanna Fikus z POLIN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie online. Kolorowanki w MoMa, feeria barw w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 13:00
Bez paszportów, bez wiz, bez kolejek do kas - jeśli chcemy w pandemii oglądać najciekawsze wystawy w galeriach i muzeach na całym świecie wystarczą internet, komputer albo smartfon.
rozwiń zwiń