Galerie online. Kolorowanki w MoMa, feeria barw w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 13:00
Bez paszportów, bez wiz, bez kolejek do kas - jeśli chcemy w pandemii oglądać najciekawsze wystawy w galeriach i muzeach na całym świecie wystarczą internet, komputer albo smartfon.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Rawpixel

Fizyczny akt mieszania olejów, nakładania koloru na płótno, formowania i deformowania człowieczeństwa, daje mi szansę na zrozumienie chaosu moich emocji Alias Trade

Feeria barw Alias Trate'a

Alias Trate Gallery znajduje się w Londynie, ale działa wirtualnie. Stworzył ją awangardowy kanadyjski artysta Alias Trate na czas pandemii, oferując w ten sposób możliwość doświadczania jego dorobku w jego przestrzeni. - Alias Trate to pseudonim, który odnosi się do ludzkich cech, które maluje. W procesie twórczym nie wykonuje rysunków przygotowawczych, bo woli stać przed płótnami i malować je intuicyjnie - opowiada dziennikarka Adrianna Janiszewska. - Alias wykorzystuje oszałamiające palety kolorów, maluje nimi zawiłe, geometryczne wzory i płynne pod względem płci figury. Sam przygotowuje farby i wzmacnia je olejem z orzecha, krokosza barwierskiego i lnu, a jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Kanadzie, Meksyku, Francji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Wielkiej Brytanii.

Posłuchaj
10:48 CZWÓRKA Stacja Kultura - wystawy 24.03.2021.mp3 Galerie dookoła świata. Wystawy online poleca Adrianna Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

Kolorowanki w MoMA


Zobacz
kandinsky pap 1200.jpg
Wassily Kandinsky. Malarstwo, które można usłyszeć

Nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej proponuje spotkanie z twórczością Louise Lawler. - Amerykańska artystka, która funkcjonuje na rynku sztuki od lat 70. ubiegłego stulecia nieustannie odtwarza, przeformułowuje lub odświeża swoje prace i powraca do własnych obrazów, przenosząc je do różnych formatów, przekształcając zdjęcia w przyciski do papieru, kreśląc rysunki i prace, które nazywa "dopasowanymi" - opowiada autorka cyklu "Galerie dookoła świata". - Na czas pandemii, na stronie MoMA, artystka udostępniła 12 swoich prac dla dzieci i dorosłych, do wydrukowania i wykorzystania jako arkusze do kolorowania. Muzeum zachęca także do publikowania w sieci pokolorowanych już rysunków z hasztagiem #drawingwithmoma.

Louise Lawler | HOW TO SEE the artist with MoMA curator Roxana Marcoci / Museum of Modern Art

Clark manifestuje więzi przodków i ponownie potwierdza obecność Czarnych w historiach, w których została ona wyraźnie pominięta Adrianna Janiszewska 

Sonya Clark: Tatter, Bristle, and Mend

Narodowe Muzeum Kobiet w Sztuce działa w Waszyngtonie i prezentuje twórczość Sonyi Clark. - Artystka zajmuje się tekstyliami i praktykami społecznymi, i jest znana ze swoich prac wykorzystujących różne media do opwiadania o problemach rasowych i ich społecznej "widoczności" - opowiada rozmówczyni Kasi Dydo. - To pierwsza retrospektywa w dorobku 25-letniej artystki, która obejmuje dobrze znane rzeźby artystki wykonane z czarnych grzebieni kieszonkowych, ludzkich włosów i nici, a także prace wykonane z flag, waluty, koralików, bawełny, ołówków i książek.

Coffee with Chief Curator Katie Wat | Sonya Clark: Tatter, Bristle, and Mend / National Museum of Women in the Arts

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 24.03.2021

Godzina emisji: 11.40

kul

Czytaj także

Galerie dookoła świata: portrety, RPA, świat biznesu i animacje

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 15:00
Wciąż trudno wybrać się w zagraniczną podróż. W Czwórce nie przestajemy więc zwiedzać wirtualnie. W "Przeglądzie wystaw w galeriach światowych" ruszamy do Sydney, Chicago, Wilna i Londynu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawy online - Londyn, Sydney, Sztokholm

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 21:50
Kwiaty w Londynie, samotność w erze hiperłączności w Sydney i fotograficzny pop-art w Sztokholmie. Jak co tydzień Ada Janiszewska opowiada o najciekawszych ekspozycjach, które możemy zwiedzać wirtualnie.
rozwiń zwiń