Matura 2022. Dieta dla mózgu - co jeść, by uczyć się efektywnie?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 12:01
- Dieta "mind" to rodzaj żywienia, który sprzyja jak najbardziej wydajnej pracy naszego mózgu i działa prewencyjnie w stosunku m.in. do choroby Alzheimera i Parkinsona - mówi dr Krystyna Pogoń, dietetyk i technolog żywności.
Co jeść podczas nauki?
Co jeść podczas nauki? Foto: Shutterstock.com/Alliance Images

Trwają matury, czyli jeden z najbardziej intensywnych okresów w życiu uczniów. Za nami egzaminy dojrzałości m.in. z języka polskiego, ale także matematyki czy języka angielskiego. W rozmowach z dziennikarzami Czwórki abiturienci podkreślali, że stres jest ogromny. Jak się okazuje, można nieco zniwelować jego efekty, odżywiając się we właściwy sposób i włączając składniki, które poprawiają funkcjonowanie komórek mózgu.

Pojęcie diety "mind" pojawiło się dopiero w ostatnich latach. - To żywienie bardzo specyficzne, dieta zbliżona do diety śródziemnomorskiej czy dash - które cieszą się uznaniem - mówiła dr Krystyna Pogoń. - Opiera się na kilku grupach produktów, wykluczając te, które odbijają się ewidentnie negatywnie na naszym zdrowiu.

Co powinniśmy spożywać, by poprawić funkcjonowanie mózgu? - Głównie zielone warzywa liściaste, a także pozostałe warzywa. Owoce - wyliczała ekspert. - Duże znaczenie w tej diecie mają szczególnie owoce jagodowe, ale także orzechy, nasiona roślin strączkowych i pełnoziarniste produkty zbożowe. Na liście produktów szczególnie polecanych znajduje się także wino i oliwa z oliwek - dodała. Wykluczyć powinniśmy przede wszystkim produkty wysokoprzetworzone. - Czyli smażone. To czerwone mięso, masła i margaryny, i przede wszystkim ciasta i słodycze - wyliczała gość Czwórki.

Czytaj także:

- Nasz mózg jest bardzo złożonym narządem, skomplikowaną maszyną, dlatego powinniśmy dostarczać mu wraz z pożywieniem składników, które będą wpływały na jego odbudowę, a z drugiej strony na to, by prawidłowo zachodziły procesy biochemiczne - mówiła dr Krystyna Pogoń. - Dzięki tej diecie mózg będzie się też wolniej starzał, a procesy, które nazywamy zapamiętywaniem, taka "bystrość", będą trwały dłużej.

Posłuchaj
07:11 _PR4_AAC 2022_05_07-09-33-18.mp3 Co jeść, by nasz mózg działał jak najbardziej efektywnie/ (Sobotologia/Czwórka)  

W przypadku matur - dieta "mind" pomoże, a z pewnością nie zaszkodzi. - Jest ona zgodna z tym, co podaje Instytut Żywności i Żywienia jako "modelowy talerz", który powinniśmy stosować. W przypadku nauki kładziemy jednak nacisk na konkretne grupy produktów. - mówiła ekspert. Stres pomoże nam ograniczyć czekolada. - Działa korzystnie na samopoczucie, wpływając na produkcję serotoniny. Relaksuje, a z drugiej strony działa na nas pobudzająco i zapobiega kryzysowi produktywności w ciągu dnia. Doskonale, jeśli będzie to czekolada z orzechami, które stanowią jeden z elementów budulcowych naszego układu nerwowego - podkreślała gość Czwórki.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Szymon Jaworski

Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 06.05.2022

Godzina emisji: 09.31

kd

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń