Wszystkiego niezmarnowanego! Ekotrendy na 2022 rok

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 13:30
Czy szeroko komentowany w sieci film "Nie patrz w górę!" wpłynie na nasze proekologiczne zachowania? Naukowcy i aktywiści biją na alarm, a dziennikarka Czwórki Ada Janiszewska sprawdza, w jaki sposób będziemy dbać o naszą planetę w 2022 roku.
W 2022 roku odpoczynku od pracy zdalnej będziemy szukać na łonie przyrody
W 2022 roku odpoczynku od pracy zdalnej będziemy szukać na łonie przyrodyFoto: maruco/shutterstock.com
  • Green lifestyle - to hasło na 2022 rok
  • Prognozowane trendy: zero waste, minimalizm, renowacja
  • Kontynuacja badań nad drukiem żywności i mięsem z laboratorium
  • Innowacje w modzie: materiały z grzybów, jabłek i z ananasa
  • Ekologia w szkołach średnich i na studiach

Green lifestyle może być dominującym trendem w kolejnych 12 miesiącach. Były bawełniane torby, papierowe słomki, ubrania z recyklingu. Czy jesteśmy w stanie zrobić coś więcej, żeby nasza ziemia w przyszłości miała się lepiej? - Jak pokazują statystyki firmy Google, hasło "jak dbać o środowisko" pobiło rekord popularności w wyszukiwarce w 2021 roku i to na całym świecie - podkreśla Ada Janiszewska. - Bycie eko stało się głównym trendem ostatnich miesięcy i wszystko wskazuje, że - na szczęście - zostanie on z nami na dłużej.

Im drożej, tym bardziej ekologicznie

Jak mówi Joanna Szubierajska z portalu Ekologia.pl., efekty pewnych zachowań i decyzji będą odczuwalne w 2022 roku. - Rosnące ceny energii, rosnące ceny produktów mogą spowodować, że ekologiczne nawyki sami będziemy sobie narzucać - wyjaśnia. - M.in. poprzez inwestowanie w odnawialne źródła energii, ograniczenie konsumpcji i niemarnowanie jedzenia. 

Jest więc szansa, że idea zero waste, minimalizm i renowacja, czyli czysta ekologia, na dobre zagości w naszym życiu. - Ponieważ praca zdalna będzie kontynuowana, żeby od niej uciec, zaczniemy szukać kontaktu z naturą - przekonuje ekspertka. - Myślę też, że postawimy na badania związane z technologią żywności. Będziemy dążyć do wyeliminowania z diety nabiału i mięsa, co wpłynie na rozwój druku żywności i produkcji mięsa w laboratoriach. Szykuje się wzrost sprzedaży napojów roślinnych: mleka sojowego, migdałowego oraz ostatniej nowości - mleka z ziemniaków.

Posłuchaj
04:41 CZWÓRKA Ratujemy Swiat - eko trendy 31.12.2021.mp3 Ekotrendy na 2022 rok. Co nas czeka? (Ratujemy świat/Czwórka)

Buty z grzybów, torba z ananasa

Trendy związane z ekologią nadal będą obowiązywać w branży modowej. - Wzrośnie zainteresowanie materiałami naturalnymi i ich ponownym wykorzystaniem. Drugim kierunkiem będą innowacje. Duże marki inwestują w alternatywne rozwiązania. Mamy już materiał z grzybów, który przypomina skórę, mamy Piñatex z włókien liści ananasa. Są też materiały z jabłek i kaktusów - dodaje rozmówczyni Ady Janiszewskiej.

Ekologia w planie lekcji

Nauka również stawia na ekologię. Coraz więcej szkół wyższych wprowadza kierunki, które mają edukować młodzież w tym zakresie. - Młodzi ludzie muszą mieć świadomość, że to, co jest ekologiczne, to, co dotyczy ochrony klimatu, powinno być poparte naukowymi badaniami. Troszcząc się planetę, łatwo dać się ponieść emocjom. Rzetelna edukacja pozwoli nam podejść do tego tematu odpowiedzialnie i z rozsądkiem - podsumowuje Joanna Szubierajska. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Ratujemy świat

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 31.12.2021

Godzina emisji: 15.45

kul

Czytaj także

Up To Date - festiwal w "zielonych płucach Polski"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 16:30
Organizowany od 11 lat festiwal odbywa się w Białymstoku, czyli regionie uznawanym za zielone płuca Polski. - Ponieważ Up To Date powstaje w duchu "do it yourself" zależy mi, żeby był też zero waste. Ekologia jest wpisana w nasze działania od początku istnienia festiwalu - opowiada scenografka i projektantka Karolina Maksimowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Modopolis. Moda etyczna, czyli jaka?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 10:40
- W fast fashion brakuje marek, które łamią konwenanse i pokazują, że etyczny sposób myślenia o modzie jest możliwy - mówi Aleksandra Dudek, producentka konkursu Modopolis. - Tacy projektanci tworzą w duchu upcyklingu i recyklingu, ograniczają nadprodukcję i wspierają firmy, które dbają o swoich pracowników. 
rozwiń zwiń