Wakacje w zgodzie z naturą. Jak je zaplanować?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 18:00
Wakacje to najlepszy czas, żeby być bliżej natury. Wędrówki po górach, noclegi w namiocie i długie spacery po plaży pozwalają cieszyć się tym, co oferuje nam przyroda. Warto jednak pamiętać, że jej zasoby nie są niewyczerpane i urlop na łonie natury zaplanować z szacunkiem.
Jaki środek transportu i miejsce w plenerze wybrać, żeby jak najmniej szkodzić przyrodzie?
Jaki środek transportu i miejsce w plenerze wybrać, żeby jak najmniej szkodzić przyrodzie?Foto: DisobeyArt/Shutterstock.com

W lesie jak w gościach - w domu zwierząt

Odwiedzając obszary przyrodnicze, pamiętajmy, że są one domem dla wielu zwierząt i nie powinniśmy zakłócać ich spokoju. - Co więcej, nasze zachowanie będzie mieć wpływ na ich dalsze życie, więc zadbajmy o to, żeby bez nas też mogły funkcjonować - podkreśla Agnieszka Veljković z WWF Polska. - Wyobraźmy sobie sytuację, że jedziemy na camping, zachowujemy się głośno i zostawiamy po sobie bałagan. Zwierzęta, które tam przebywają, zostają zmuszone, żeby przenieść się w inny rejon swojego bytowania, a to dla nich duży dyskomfort.

Nie śmieć, nie hałasuj i nie dokarmiaj

Zasada nieśmiecenia tyczy się każdej okoliczności - nawet kiedy jesteśmy w górach i nie ma na szlaku koszy, to śmieci znosimy ze sobą. - Pamiętajmy też o tym, żeby nie schodzić ze szlaków. Okresy: wiosenny i letni to czas, w którym rodzą się młode dzikie zwierzęta i są potem "wyprowadzane" przez matki. Jeśli zboczymy ze szlaku, możemy natknąć się na przykład na niedźwiedzicę z małymi. A stanąć pomiędzy nią a potomstwem, to już nie jest bezpieczne - dodaje rozmówczyni Ady Janiszewskiej. Niebezpieczne jest też ich dokarmianie. Zwierzęta zawsze pójdą tam, gdzie jest jedzenie, a jeśli jest ono na dodatek łatwo dostępne, to zwierzęta szybko przyzwyczajają się do obecności człowieka - co może być niebezpiecznie i dla nich, i dla człowieka.

Zobacz także:

Ekologiczny prysznic i toaleta

W ekoturystyce chodzi o odpowiedzialne zachowania, ale także o świadomość tego, jaki wywieramy wpływ na środowisko w trakcie urlopu. Campingując na dziko, bądźmy przygotowani na każdą okoliczność. - Jeśli chodzi o higienę, to warto rozważyć kupno biodegradowalnych detergentów, bo kosmetyki tego typu są zawsze najlepsze dla natury - przyznaje Agnieszka Veljković. - Dostępne są też przenośne toalety i prysznice, które utrzymują wodę w obiegu zamkniętym, dzięki czemu żadne nieczystości nie dostają się do jezior czy rzek.

Posłuchaj
04:47 CZWÓRKA Czat Czworki - ekowakacje 26.07.2022.mp3 Jak zaplanować ekologiczne wakacje? (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Ada Janiszewska

Data emisji: 27.07.2022

Godzina emisji: 15.45

kul

Czytaj także

Piechotą po Polsce. "Odciąć się od świata możesz tuż za domem"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 20:00
Tłumy nad Bałtykiem, kolejki do Morskiego Oka, zapchane Mazury. Jeżeli takie miejsca to nie Wasza bajka, to świetnie się składa, bo w Polsce mamy 80 tysięcy kilometrów szlaków pieszych, o których w Czwórce opowiada podróżnik Łukasz Supergan. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje 2022. Powroty do miejsc, za którymi tęskniliśmy

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 19:20
- Profil polskiego podróżnika to nie jest Tony Halik. W pandemii doceniliśmy uroki naszego kraju, ale podróże po Polsce są dodatkiem do zagranicznych wyjazdów - mówi Marcin Glądała, wiceprezes Klubu Podróżników "Soliści".
rozwiń zwiń