Z miłości do perkusji. "Muzyczna energia opiera się na rytmice"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 15:05
- Bez dobrej sekcji rytmicznej muzyka traci energię - mówił perkusista Igor Waśkiewicz, który - choć sam ma dopiero 18 lat, już uczy innych.
Audio
  • Igor Waśkiewicz-Pawlaczyk opowiada, jak perkusja może stać się "zdrowym nałogiem" i dlaczego to najważniejszy instrument w muzyce rozrywkowej (Pasjonauci/Czwórka)
Treningi na perkusji warto zaczynać w jak najmłodszym wieku, ale - jak podkreślał gość Czwórki - trzeba to robić mądrze, by intensywnymi ćwiczeniami nie uszkodzić sobie m.in. stawów
Treningi na perkusji warto zaczynać w jak najmłodszym wieku, ale - jak podkreślał gość Czwórki - trzeba to robić mądrze, by intensywnymi ćwiczeniami nie uszkodzić sobie m.in. stawówFoto: Glow Images/East News

Waśkiewicz w bębnach zakochał się jeszcze jako dziecko. Choć szkołę muzyczną kończył w klasie fortepianu, wciąż jest zdania, że to rytm jest najważniejszym elementem każdego utworu muzycznego. W Czwórce przyznał, że popularność perkusji wśród młodych muzyków rośnie. - To kwestia dostępności instrumentu, ale także warsztatów i innych zajęć edukacyjnych - mówił Waśkiewicz.

Przekonywał, że najważniejsza w nauce gry jest praktyka. - Nikt nie będzie w stanie przekazać mi w ciągu kilku lekcji swojej wiedzy, zdobywanej przez lata pracy - mówił Waśkiewicz. - Moim celem, jako nauczyciela, jest więc po prostu "zarażanie" dzieciaków radością z grania. Zdają sobie sprawę, że nie będą od razu wirtuozami, więc na początku tej drogi chodzi im o dobrą zabawę.

W rozmowie z Beatą Kwiatkowską opowiedział, jakie plany na najbliższe miesiące ma jego zespół muzyczny, ale radził także młodym kolegom - początkującym perkusistom, w których warsztatach i festiwalach warto brać udział, by podnosić swoje kwalifikacje muzyczne i szlifować warsztat. Tłumaczył także, dlaczego rytm... jest w każdym z nas.

***

Tytuł audycji: "Pasjonauci"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Igor Waśkiewicz–Pawlaczyk (perkusista, nauczyciel gry)

Data emisji: 13.02.2016

Godzina emisji: 17.00

kd/ag

Czytaj także

Pożegnanie z neonem. Spektakl z dźwigiem w tle

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 10:00
– Ten projekt jest naznaczony przemijaniem. Jest smutny. Ale może ja sam jestem smutny – mówił Stefan Kornacki, organizator nietypowych miejskich przedstawień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka perkusyjna. Od klasyki do szalonych rytmów

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 08:00
Mateusz Zawadzki, jeden z członków Trio Perka tłumaczył w rozmowie z Stanisławem "Thorem" Świątkowskim, jak na instrumentach perkusyjnych można tworzyć prawdziwą, melodyjną muzykę.
rozwiń zwiń