Pożegnanie z neonem. Spektakl z dźwigiem w tle

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 10:00
– Ten projekt jest naznaczony przemijaniem. Jest smutny. Ale może ja sam jestem smutny – mówił Stefan Kornacki, organizator nietypowych miejskich przedstawień.
Audio
  • "Słowotwórca". Rzecz o miłości do starych neonów (Reportaż/Czwórka)
Fragment neonu na budynku Universamu Grochów
Fragment neonu na budynku Universamu GrochówFoto: Jeremiasz Dx/flickr/cc by 2.0

Bohater reportażu Beaty Kwiatkowskiej jest artystą i kolekcjonerem starych napisów, które w przeszłości były neonami reklamującymi produkty i miejsca w polskich miastach. Inicjuje także akcje, w których wykorzystuje demontaż neonu do tworzenia spektakli i happeningów. Jego ostatnią realizacją było przedstawienie wokół zdjęcia napisu z budynku Universamu Grochów.

Demontażowi towarzyszył sąsiedzki Chór Grochów, który wyśpiewywał oryginalne teksty - składały się one z liter, które właśnie były ściągane dźwigiem z dachu Universamu. Stefan Kornacki opowiadał m.in. o ryzyku związanym z tego typu spektaklami oraz o swojej poprzedniej realizacji – demontażu napisu z toruńskiego Uniwersamu.

***

Autorka reportażu: Beata Kwiatkowska

Tytuł reportażu: "Słowotwórca"

Data emisji: 28.01.2016

Godzina emisji: 11.00

Reportaż przygotowany przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

mc/kd

Czytaj także

Archipelag Pokoleń. Młodzi i starsi działają razem

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 13:40
Bohaterowie reportażu biorą udział w działaniach Archipelagu Pokoleń. To osoby młode i starsze, które dzielą się swoimi doświadczeniami i angażują w działalność kulturalną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewczyna, która chodzi po dachach Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 14:20
Była już na iglicy Pałacu Kultury, wspięła się też na większość nowoczesnych wieżowców w Warszawie. Pasją Aleksandry Łogusz jest fotografowanie miasta z perspektywy dachów budynków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dźwięk to przestrzeń, gdzie można się spotkać"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 14:00
Tomasz Drachal to muzyk-amator i warszawski bard, który fascynuje się dźwiękiem. Wydobywa go z egzotycznych instrumentów, ale potrafi także grać na przedmiotach codziennego użytku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mężczyźni, teatr i przemoc. Stop dyskryminacji

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 13:38
Gdy 27-letni Kuba wkracza w dorosłość, zmaga się z oczekiwaniami wielu osób dotyczących tego, jakim on ma być mężczyzną. Ta opowieść to tylko pretekst, by poruszyć temat przemocy wobec kobiet.
rozwiń zwiń